Trtnelem ttelek : C) 6. 1956-os forradalom s szabadsgharc s kiemelked alakjai(Rkosi-rendszer, 56 elzmnyei, kvetkezmnyei) |
C) 6. 1956-os forradalom s szabadsgharc s kiemelked alakjai(Rkosi-rendszer, 56 elzmnyei, kvetkezmnyei)
2008.03.19. 22:21
56-os forradalom s szabadsgharc
Elzmnyek:
A msodik vilghbor nagymrtkben meghatrozta Magyarorszg mai s XX. szzadi helyzett (jaltai szerzds). A gyztes hatalmak felosztottk Eurpt, s ezzel orszgunk a Szovjetuni rdekszfrjba kerlt. Az itt ltrejv kommunista rendszer a Szovjetuniban hatalmon lv Sztlin elgondolst kvette.
Vltozs csak Sztlin 1953. mrcius 5-ei halla utn llt be:
A Kremlben megindult a hatalmi harc.
Jnius 17-n Berlinben felkels trt ki a kommunista rendszer s a szovjet megszlls ellen.(Melyet a szovjet csapatok s az NDK belgyi alakulatai kt nap alatt vrbe fojtottak.)
Ez a kt esemny enyhlst vltott ki, s az emberek vltozsban val remnykedst eredmnyezte.
1955 tavaszn a II. VH gyztes hatalmai nneplyesen alrtk az osztrk llamszerzdst. Ezltal Ausztria fggetlen s semleges orszg lett, kivontk terletrl a megszll erket. A Szovjetuni Ausztriban llomsoz klnleges hadtestt Magyarorszgra vonta vissza. (Ennek jogi alapjt Hegeds Andrs miniszterelnk a Varsi Szerzdshez val csatlakozssal teremtette meg.)
Sztlin halla utn a Magyar Kommunista Prt vezetit Moszkvba rendeltk, s itt elmarasztaltk Rkosi tevkenysgt. Levltottk miniszterelnki tisztsgbl, majd Nagy Imrt (1953. jl.-1955.pr.) neveztk ki a helyre. Melyrl a kzvlemny Nagy Imre 1953 jl.4-i bemutatkoz beszdbl rtesl. Az j miniszterelnk vltozsokat akart s sikeres belpolitikai lpseket tett az eddigi llapotok megvltoztatsra. Br neheztette helyzett, hogy hatalomra kerlse elejn egyedl kellett szembenznie minden feladattal, s Rkosi tmadsaival. Ksbb viszont felsorakoztak mell a brtnbl kiszabadult kommunistk, az rtelmisg, s a prtmunksok tmogatsnak egy rszt is megszerezte.
1954 okt. 23-n az NSZK-t felvettk a NATO-ba, e-miatt ismt elsbbsget adnak a SZU-ban a hadiiparnak, amely elhanyagolsa miatt lemondatjk Georgij Malenkov miniszterelnkt, s Rkosi kzbenjrsra eltvoltjk helyrl a magyar miniszterelnkt, Nagy Imrt is. Rkosi tmenetileg gyzelmet aratott Nagy Imre felett, de az elindtott vltozsokat nem tudta meglltani. Hegeds Andrs lett a (bb) miniszterelnk. A magyar kzlet elkeseredetten vette tudomsul a lezajlott vltozst.
Hruscsov (a SZU kommunista prtjnak vezetje) a Rajk-gy tisztzst kvetelte, melynek feltrst buksa elkerlse rdekben Rkosinak minden ron akadlyozni a kellett. Ellenzkt erstette mg a Szovjet Kommunista Prt XX. kongresszusn a szemlyi kultusz eltlse is.
1956 jliusban Anasztaz Mikojan Budapestre rkezett s levltotta Rkosit (els titkri tisztjbl). Buksa rmhrknt jrja be a kzvlemnyt, br bernykolta Ger kinevezse, akit szintn hatalmas bnk terhelnek.
Mivel a kommunizmus kvetkezmnyeknt nincsenek ellenzki prtok. Ezrt, rezve a helyzet jelentsgt, az rk egyre nagyobb slyt fektetnek a politizlsra (Magyar rk Szvetsge). A politikusok a mr megszokott mdszerrel prbltk kezelni a kialakult helyzetet. Betiltottk a Petfi-krt s letartztatsokat akartak vgrehajtani, azonban szleskr trsadalmi ellenlls bontakozott ki velk szemben. 1956 szeptemberben a Magyar rk Szvetsge Nagy Imre visszatrst kvetelte (aki betegsge miatt sokig szanatriumban tartzkodott).
1956 okt. 6-n kerlt sor Rajk Lszl s trsai jratemetsre (200000 f).
Utna az egyetemistk a Batthyny-rkmcsesnl tartottak tntetst, ahol mr elhangoztak sztlinizmus s VH ellenes jelszavak is.
Az ellenzk: Petfi-kr, az engedlyezet sajtban a Htfi Hrlapban, s Irodalmi jsgban fejtette ki vlemnyt.
Szegeden oktber 16-n jjalakult a Magyar Egyetem s Fiskolai Egyesletek Szvetsge (MEFESZ). Az els prttl fggetlen ifjsgi szervezet. Oktber 22-n a budapesti, miskolci, soproni, pcsi egyetemistk is csatlakoztak a kezdemnyezshez.
A budapesti Mszaki Egyetemen megfogalmaztk (14 illetve) 16 pontbl ll kvetelst, amely ksbb a forradalom programjv vlt.(tbbprtrendszeren alapul demokrcia, nemzeti fggetlensg)
Oktber 23-ra a Bem szobornl szimptiatntetst szerveztek, hogy a lengyel vltozsok mell lljanak. (okt.22-n a Petfi-kr is csatlakozik az elindtott kezdemnyezshez)
A Forradalom
Oktber 23.
A prtvezets elszr a tntets betiltsa mellett dnt, de valamivel fl hrom eltt mgis engedlyezik a megmozdulst. A prtvezetk bizonytalansga is a szervezket segti, mivel felhvja az emberek figyelmt a kezdemnyezsre.
Budapesten s a tbbi vidki vrosban tntetsekre kerl sor. A kvetelseket a diksg fogalmazza meg, s a fiatalok szervezik a felvonulsokat is. Azonnal nagy tmegek csatlakoznak hozzjuk, hiszen a trsadalom szinte minden rtegt megnyomortotta a trsadalmi s gazdasgi let egszt rint vlsg.
A fegyvertelen tntetkre elszr Debrecenben s Budapesten a Rdi plete eltt adnak le sortzet. Ennek hatsra a np felkel a kommunista elit hatalma ellen, amely a szovjet rdekeket felttel nlkl kiszolglta s mereven elzrkzott a vltozsok ell.
Budn, a Mszaki Egyetemen, Pesten a Mrcius 15. tren tartanak gylst. Fl ngy krnykn a pesti tmeg tvonul a Bem szoborhoz, ahol krlbell 100 ezer f gylik ssze. Este a Kossuth tren mr 200 ezer ember akarja hallani Nagy Imrt s kveteli Ger levltst. Nagy Imre ekkor mg nem ltja t a fenn ll helyzetet, s bkre szltja fel az sszegylt tmeget. Mg 23-n este ledntik a Felvonulsi tren ll Sztlin szobrot s a Blaha Lujza trre viszik, ahol feldaraboljk. A tmeg msik fele tvonul a Brdy Sndor utcba a Rdi plethez, ahol nyilatkozatuk beolvasst kvetelik. A rdi vezetsge az VH-tl krt vdelmet. Az VH a felkelk feloszlatsa vget belelvetet a tmegbe, erre megindult a felkelk fegyverkezse s nhny katonai alakulat is tllt az oldalukra. Mg jszaka elvi dntst hoznak Nagy Imre miniszterelnkk val kinevezsrl.
Oktber 24.
Reggel 8 rakor a parlament pletbe kltztetett rdiban bejelentik, Nagy Imre az j miniszterelnk. Eddig minimlis vrldozatok rn is hatalmas eredmnyeket sikerlt elrni. 9 rakor bejelentik, hogy a kormny krsre a szovjetek rsz vesznek a „rend helyrelltsban”. A SZU beavatkozsa s a Varsi Szvetsg segtsgl hvsa eldurvtja a helyzetet. Az utckon harcok folytak a Cegldrl s Szkesfehrvrrl rkez szovjet tankok s a fiatalok kztt. A legfontosabb gcpontok a Mricz Zsigmond krtr, a Mester utca (Brny Jnos) a Corvin kz (Ivn Kovcs Lszl, Pongrtz Gergely), a Szna tr (Szab Jnos), a Tzolt utca (Angyal Istvn), a Baross tr (Nickelsburg Lszl) jpest, Angyalfld s Csepel krnykn alakultak ki. A harc hrrl rteslve vidken a vrosokban s falvakban is kitrt a szabadsgharc. A forradalom minden rteget rint, s a munksok nagy rsze is csatlakozik. Az elkeseredett kzdelem folyamn sor kerl a rendrrsk, laktanyk, zemek megtmadsra. A harcok fontos kelkv vlik a Molotov koktl. A forradalom sikere rdekben vidkrl is prblnak segtsget kldeni, de jabb szovjet egysgek rkeznek s a hatalmas tlervel nem tudnak mit kezdeni.
Oktber 25.
Akormnykzlemnyt ad ki, hogy az ellenforradalmi puccsksrletet sikeresen felszmoltk. Az Asztrinl 15000 ember vrakozott, hogy kzsen vonuljanak a Parlament el. Ahol a Parlament krli hzakbl s a Parlamentbl a tntetkre lnek. A golyzpornak krlbell 200 ember esik ldozatul. A szovjet kldttsg (Mikojan, Szuszlov), mely nhny nappal ezeltt Gert helyezte a prt lre most levltja, s Kdrt lteti helyre. (harcok, a jelkpek (vrs csillag, cmer) eltvoltsa, jelszavak: a fggetlensg s a demokrcia, munkstancsok forradalmi bizottsgok alaktsa, sztrjkok, s VH ellenes lincselsek jellemezik ezeket a napokat)
Oktber 26.
Mr nem csak a tntetsek de a harcok is kiteljesednek az egsz orszgra. Ezen a napon drdlt el a mosonmagyarvri sortz is, amely 100 hallos ldozatot kvetelt. Malter Pl a Kilin laktanya parancsnoka is ezekben a napokban veszi fel a kapcsolatot a Corvin-kzi felkelkkel.
Donth Ferenc s Losonczy Gza a kommunista ellenzk kpviseli a kzponti gylsen kzlik, hogy nem fogadjk el az esemnyek ellenforradalomknt val rtkelst. Kvetelik, hogy a kormny kssn fegyversznetet a felkelkkel, de ezt az ls rsztvevi elutastjk.
Oktber 27.
A kszl politikai fordulat els jelei ekkor mutatkoznak meg, Tildy Zoltn s Kovcs Bla kisgazda politikusok miniszteri megbzsban. Nagy Imrt felkerestk rgi hvei, hogy meggyzzk a politikai irnyvlts szksgessgrl. Kzben orszgszerte folynak a harcok, s felkelk szzai vesztik letket.
Oktber 28. (A forradalom els gyztes napja.)
A prtvezets elfogadja a Kdr Jnos ltal elterjesztett javaslatot, mely gykeresen trtkeli az esemnyeket, s jvhagyja a Szabad Np aznapi vezrcikkt. Amely az addig trtnteket nemzeti demokratikus forradalomnak nevezte.
Nagy Imre trgyal a szovjetekkel a csapataik kivonsrl s Budapest mielbbi elhagysrl. Tzsznetet rendel el, az VH feloszlatst, amnesztit hirdet, mrcius 15-t nemzeti nnep nyilvntja s a teszests erszakossgnak megszntetst, fizetsemelst gr.
Megalakul a Magyar rtelmisg Forradalmi Bizottsga, s az Egyetemi Forradalmi Dikbizottsg kezdemnyezsre ltrehozzk a Nemzetrsget, mint a forradalomi kormnyhoz h karhatalmt.
A nyugati hatalmak krsre sszel az ENSZ Biztonsgi Tancsa, tbbszr is szba kerlt a magyar forradalom krdse, de a SZU vtjogval minden alkalommal megakadlyozza a haznknak kedvez javaslatot.
Oktber 29.
Megkezddik az VH lefegyverzse s laktanyinak tvtele. Ltre jn a Forradalmi Katonai Bizottsg Kirly Bla vezetsvel. Nagy Imre a Parlamentbe helyezi t szkhelyt, amely ettl kezdve prtkzpont helyett az orszg politikai kzpontjv vlik.
Tito s Gomulka dvzli a magyar esemnyeket, mikzben a tbbi „npi demokratikus orszg ellensgesen fogadja a Magyarorszgon zajl vltozsokat.
Mikzben a Szabad Eurpa Rdi a tzsznet elutastsra biztatja a forradalmrokat, izraeli csapatok tmadnak meg egyiptomi llsokat. A figyelem, ennek kvetkeztben Magyarorszgrl a szuezi-csatorna vidkre tereldik, mivel Moszkvban az amerikai nagykvet kzli, az Egyeslt llamok, nem tekinti lehetsges katonai szvetsgesnek sem Magyarorszgot, sem Lengyelorszgot. Ezt a kijelentst, pedig a SZU gy rtelmezte, hogy nyugodtan beavatkozhat haznkban katonai erejvel.
Oktber 30.
E napon hozzk nyilvnossgra azt a szovjet kzlnyt, amely szinte sajnlatukat fejezte ki a haznkban lezajlott vronts miatt. Mikojan s Szuszlov hazautaznak.
A Budapesti Prtbizottsg Kztrsasg tri plett a felkelk a feloszlatott VH forradalom ellenes kzpontjnak tekintik. Ennek az pletnek az ostromra kerl sor, melyet vres harcok rn sikerlt elfoglalni. A felbszlt tmeg 24 embert lincsel meg, s ekkor veszti lett Mez Imre a budapesti prtbizottsg titkra is (aki Nagy Imre tmogatja volt).
Nagy Imre dlutni rdibeszdben bejelenti az egyprtrendszer megsznst s a ngyprti koalci helyrelltst. Mely a forradalmat elfogad kommunistkbl, kisgazdkbl, szocildemokratkbl, s parasztprtiakbl ll majd ssze. Vltozsok trtnnek a rdinl is, melynek irnytst j a forradalomhoz h vezetsg veszi t, akik hiteles tjkoztatst grnek.
Mindszenthy bborost is ezen a napon szabadtottk ki hzi rizetbl (a kormny megbzsbl).
Sorra szervezdnek jj a kommunizmus alatt elnyomott prtok. Tildy Zoltn vezetsvel a Fggetlen Kisgazda Prt, Kthly Anna munkja ltal a Szocildemokrata Prt.
Oktber 31.
Megalakul a Forradalmi Karhatalmi Bizottsg Kirly Bla vezetsvel (Megbzst Nagy Imrtl kapta.), ezzel vonva azonos irnyts al a honvdsget, rendrsget, hatrrsget, s nemzetrsget. Az intzkeds clja az volt hogy a klnbz erket regulris alakulatokba szervezzk, s a ltrejv j rend szolglatba lltsk.
Trgyalsok kezddnek a Varsi Szerzdsbl val kilpsrl.
Oktber. 23-t nemzeti nnepp nyilvntjk.
De sajnos ezen a napon Moszkvban is dnts szletett j csapatok Magyarorszgra irnytsrl s a katonai beavatkozsrl. (Ok: A nyugati erk lektttsge a szuezi hborban, s az Egyeslt llamok „btortsa”)
November 1.
Szovjet pnclosok jelennek meg a replterek krnykn. Nagy Imre kveteli az jonnan rkez erk kivonst. Este rdibeszdben jelenti be Magyarorszg semlegessgt, s ennek garantlsa rdekben a ngy nagyhatalomhoz fordul. Nem sokkal ksbb elhangzik Kdr beszde is melyben a forradalom mell ll, s az MSZMP a kommunistk j prtjnak megszervezst jelenti be. Azonban e-beszd elhangzsakor mr Jurij Andropov nagykvettel trgyal, vagy ppen a SZU fel repl, de errl ekkor mg senki sem tud.
A munkstancsok felhvjk az embereket a munka folytatsra.
jabb prtok jnnek ltre, jjalakul a Magyar Cserkszszvetsg, a Demokrata Npprt, s megalakul a Politikai Foglyok Szvetsge.
November 2.
Elcsendesednek a harcok megindult a munka s a kzlekeds. A kormny elhatrozta, hogy Nagy Imre vezetsvel kldttsget indt az ENSZ kzgylsre.
November 3.
talaktjk a kormnyt s a ngy prt vezetibl, ltrehoztak egy kibvtett llamminiszteri kabinetet, gy alakul meg az tmeneti idszak legfbb politikai dntshoz szerve.
Mindszenthy bboros hatalmas rdekldssel vrt beszde a nemzeti sszefogsra szltotta fel az embereket.
Ekzben folynak a trgyalsok a Parlamentben a szovjetekkel a csapataik kivonsrl, mely a szovjet rszrl csak egy figyelemelterel akci. A Malter Pl ltal vezetett kldttsg a ksesti rkban Tklre a Magyarorszgi Szovjet Haderk Fparancsnoksgra rkezik a trgyalsok folytatsra.
November 4. (forradalom veresge s megtorlsa)
jfl krl a nemzetkzileg elfogadott hadijogot durvn megsrtve a szovjetek letartztatjk a tkli fparancsnoksgon trgyalni kvn magyar kldttsget (kztk van Malter Pl honvdelmi miniszter s Kovcs Istvn vezrkari fnk).
A szovjet hader hajnali 4 rakor tmadst indt a magyar fvros ellen. 5 ra 20 perckor Nagy Imre rdiszzatbl rteslt a np a trtntekrl.
Tito felajnlja a jugoszlv nagykvetsget a magyar vezetk menedk helynek. Azonban ezzel az ajnlattal csak a magyar vezetsg trbecsalst akartk (a szovjetekkel egytt) elrni. Tito ktsznsge abban is megltszik, hogy amikor Hruscsovval tallkozik nov. 3-n (mg) egyetrt a szovjet beavatkozssal, s javasolja, hogy az ppen ekkor a SZU-ban trgyal Kdr Jnost nevezzk ki miniszterelnkk. A magyar vezetk Tito szndkrl semmit sem tudtak, ezrt elfogadtk meghvst. A nagykvetsgre rkez vezetkkel kzltk, ismerjk el a Kdr-kormnyt, amit Nagy Imre s trsai hatrozottan elutastottak.
A szolnoki rdiban, kzlemny hangzik el, a Forradalmi Munks-Paraszt Kormny megalakulsrl, s az ellenforradalommal val harc megkezdsrl (a szovjet fegyveres erk segtsgvel). Ksbb a rdiban Kdr Jnos ismerteti kormnya nvsort.
A Szabad Kossuth Rdi orosz nyelven krte a szovjet csapatokat, hogy ne ljenek, de hiba. Hy Gyula a Magyar rk Szvetsge nevben fordul segtsgrt a vilg rtelmisghez.
Idkzben a forradalmi csapatok elrik a Parlament plett s a Kossuth Rdi adsa 8 ra utn megszakad.
A Nagy Imre kormnybl egyedl Bib Istvn marad a Parlamentben, s egy kiltvnyban fogalmazza meg: Magyarorszg nem folytat szovjet ellenes politikt, s azt a vdat elutastja miszerint a forradalom fasiszta vagy antiszemita. A kiltvny egy-egy pldnyt eljutattk nhny nyugati nagykvetsgre is.
Az orszgban folytatdik az ellenlls, s nov. 4.-9. kztt tbb helyrl is elhangoznak a harc folytatsra bztat felhvsok. Mg mindig sokan vannak, akik remnykednek a nyugati segtsgben.
November 7.
Kdr s kormnynak tagjai szovjet tankokon megrkeznek Budapestre. Dlutn sietve leteszik a hivatali eskt, azonban elfelejtik felmenteni a Nagy Imre kormnyt, amire csak 12-n kerl sor.
A szovjet tmads utn ltalnos sztrjk kezddik az orszgban. Az ellenlls leginkbb a munkstancsok s rtelmisgiek forradalom melletti killsban mutatkozik meg.
Nov. 12. Az ri Szvetsg kiltvnya az orszg nphez.
Nov. 14. Megalakul az Nagybudapesti Kzponti Munkstancs, amely az ellenlls egyik kzpontja.
Nov. 21. Megalakul a Magyar rtelmisg Forradalomi Tancsa, melynek elnke Kodly Zoltn lesz, s ennek a szervezetnek a hatsra nptelenednek el Budapest utci nov.23-n 14 s 15 ra kztt. Nmn tiltakozssal emlkezve meg a forradalom kitrsnek napjrl s ldozatairl.
Nov. 23. A Npszabadsg gyszkeretes cikkben emlkezik meg a forradalomban elhunytakrl.
Nov. 25. Megszakadnak a trgyals Kdr (s trsai) s a munkstancsok kztt.
Nov. 29. 22 egyetem s fiskola kpviselibl megalakul az sszegyetemi Forradalmi Bizottsg, s a MEFESZ-szel egytt leszgezi, az egyetemi ifjsg ma is az oktber 23-n nyilvnossgra hozott programja mellett ll.
Idkzben tarthatatlann vlik Nagy Imre s a jugoszlv nagykvetsg helyzete. A magyar s jugoszlv kormny megllapodik abban, hogy a kvetsgrl minden meneklt haza trhet otthonba. November 22-n a kormnytagjai s csaldtagjaik elhagyjk a kvetsget, a szovjetek azonban elraboljk ket, s Romniba szlltjk.
Erszak s megtorls:
A magyar trsadalom ellenllsra az orszg j vezetsge s a szovjetek az erszak politikjval vlaszolnak. December elejn az MSZMP vezetsge ellenforradalomnak nyilvntja a lezajlott esemnyeket, s egyre erteljesebben lp fel a forradalom rsztvevi ellen. (A rendszer fegyvereseit pufajksoknak nevezik.)
Dec. 4. A magyar fvros ntntetssel emlkezik meg a forradalom vrbe fojtsrl.
Dec. 5-6. Letartztatnak mintegy 200 rtelmisgi vezett s munkstancstagot.
Dec. 6. A kormny vrs zszls tntetst rendez a Nyugati plyaudvarnl (prszz rsztvevvel), de verekedsbe ksbb lvldzsbe fullad s tbb hallos ldozatot is kvetel.
A kvetkez napokban, Salgtarjnban, Miskolcon, s Egerben is sortzeket adnak le a tntetkre.(tbb mint 100 hallos ldozat plusz a sebesltek)
Dec. 11. A Parlamentbe csaljk trgyalsok rgyn a munkstancsok kt meghatroz vezetjt (Bali Sndor, Rcz Sndor) s letartztatjk.
Bevezetik a rgtn tl brskodst s betiltjk a Magyar rtelmisg Forradalomi Tancst.
Dec. 28. Az rtelmisg ellenllsnak utols jelents megnyilvnulsa a Magyar rk Szvetsgnek lse. Ahol eltlik a forradalom eltiprst s az utna trtnteket. (Pl.: rk letartztatst) Ezek utn senkit sem r vratlanul, hogy a hatalom felfggesztett az rszvetsg mkdst.
A Kdr-kormnyt megtorlsokra sztnzte a „testvrprtoktl ” kapott tmogats. 1957 mrciusban Kdr s a szovjetek megllapodnak, hogy Nagy Imrt trgyalsokon tlik el, cserben viszont Rkosit s klikkjt a szovjetek nem engedik haza Magyarorszgra.
1957 janurjban folytatdnak a letartztatsok, s megkezddnek a kivgzsek.
1958-ban zrt trgyalson koncepcis perben eltlik Nagy Imrt s trsait majd kivgeztk. Losonczy Gza llamminiszter mg a trgyalsok megkezdse eltt lett vesztette a brtnben. Szilgyi Jzsef gyt a trgyalsokon folytatott magatartsa miatt elvlasztottk a tbbiektl, s t kln eljrs utn vgezik ki.
1958. jn. 16. Nagy Imre, Malter Pl, s Gimes Mikls kivgzse.
Kopcsi Sndort Budapest volt fkapitnyt letfogytiglani, Donth Ferencet 12 vi, Tildy Zoltnt 6 vi, Jnosi Ferencet 8 vi, Vsrhelyi Miklst (Nagy Imre-kormny sajtfnkt) 5 vi brtnre tlik.
A vilgot megdbbentette a forradalom szovjet eltiprsa s a kegyetlen bosszlls. A szovjetek s hazai kiszolglik sem tudnak vltoztatni az rk trvnyen, miszerint a forradalmat eltiporhatja az nkny, de soha sem tudja visszalltani a forradalom eltti llapotot.
A forradalom vesztesge:
A harcok sorn 3300 felkel vesztette lett, s krlbell 20000 sebesltek meg
A Kdr-fle megtorls idejn 229 forradalmrt vgeztek ki, s rszben a forradalom alatti tevkenysgk miatt mg tovbbi 112 ft (Haynau rmuralma alatt 120-at)
1956-1960 tbb mint 20000 embert brtnztek be, s 13000-t internltak (Haynau idejn 1200)
Bebrtnzttek: Bali Sndor, Bib Istvn, Dry Tibor, Hy Gyula, Rcz Sndor, Zelk Zoltn, Szigethy Attila; kivgeztk: Duds Jzsefet, legjelentsebb felkel csoportok parancsnokait: Angyal Istvnt, Brny Jnost, Ivn Kovcs Lszlt, Nickelsburg Lszlt, Szab Jnost
|