Rkczi Ferenc: apja I. Rkczi Ferenc, anyja Zrnyi Ilona, nevelapja Thkly Imre. 1676-ban szletett Borsin, 1735-ben Rodostban halt meg. Bcsben jezsuita papok nevelik, felnttknt tr vissza Magyarorszgra. 1696-1700: Habsburg ellenesek mell ll, ez kiderl, s Bcsjhelyre viszik, ahol a nagyapja celljba zrjk. Felesge, Hesseni Sarolta vltja ki a brtnbl. Lengyelorszgban, Brezan vrban tallkozik Bercsnyi Miklssal. Ekkor zajlik a spanyol rksdsi hbor
A Rkczi-szabadsgharc s nemzetkzi sszefggsei
1699.- Karlcai bke
Az orszg terletnek 90%-a felszabadul, csak a Temesi ispnsg marad trk kzen.
1687. – Pozsonyi orszggyls
-a magyar rendek lemondanak a szabad kirlyvlasztsrl a Habsburg frfi-g javra
-a nemesek lemondanak az Aranybulla ellenllsi zradkrl
-a trktl visszafoglalt terleteket csak fegyvervltsg fejben lehet visszakapni
(bizonytk, hogy volt terlete, + 10%-ot fizetni)
Fellltjk a Neoagnistica Commissio-t, mely a visszafoglalt terletek gyeit intzte. (jszerzemnyi Bizottsg). Aki nem tudta bizonytani, hogy t illeti a fld, annak a birtoka a Habsburgokra szllt. A katolikus egyhz az sszes birtokt visszakapja.
1691. – Diploma Leopoldium
Lipt adja ki, kimondja, hogy Erdly a Birodalom nll tartomnya, nem Mo rsze.
A hatrmenti terleteken megmarad a katonai kzigazgats (hatrrvidk), a lakossgot adkkal terhelik, radsul az itt llomsoz katonkat ktelez lelmezni (porci) s szlltani (forspont) . A vgvrrendszert feleslegesnek tartjk, ezrt a katonasgot szlnek eresztik.
Bercsnyi Mikls felvidki fnemes, a szervezkeds elindtja, megnyeri az gynek II. Rkczi Ferencet, aki ltja, hogy kls segtsgre van szksg, ezrt kapcsolatot pt ki a francikkal.
1648. – Megktik a Westfliai bkt a 30 ves hbor utn, m 50 v alatt az egyensly kezd
felbomlania felszabadt hbork miatt.
1700. – meghal az utols spanyol uralkod, s a trnra eslyes lesz az osztrk Habsburg-g.
Ez a spanyol rksdsi hbor elzmnye.
Ennek kvetkeztben a csszri sereget szinte teljesen kivontk az orszgbl, mivel a f front francia terleten volt, gy a szabadsgharc kedvez helyzetben kezddhetett. A hbor utn kedvez rendezsi helyzetet akarnak elrni.
Felmerlt egy nagy kzp-eurpai konfderci tlete, melyben a magyarok, a lengyelek, a poroszok s esetleg a svdek lettek volna benne. Ezt az osztrk kmszolglat megtudja, s megelzik Rkczit az ezekkel a nemzetekkel val trgyalsban.
1704. nyr. – Francia seregek veresget szenvednek Hchstadt-nl.
Lell a francia elrenyomuls, ezrt tmogatjk Rkczit, mert remnykednek az
ottani osztrk csapatok esetleges kivonsban.
1708.-1709-ben a francik kiszllnak a hborbl, mert elvesztik, s nem tmogatjk tovbb
Rkczit. A kurucok diplomciai ksrletet tesznek az oroszok megnyersre. Nem segtenek, csak kihasznljk, hogy megjelenhetnek az eurpai diplomciban.
1697. – Hegyaljai felkels
Parasztok s volt vgvri vitzek szervezik, de bebizonyosodik, hogy csak a nemesekkel sszefogva rhetnek el sikert, gy meghvjk Rkczit a felkels lre.
Rkczi a Brezni kiltvnyban megfogalmazza a klfld szmra, hogy mirt van szksg a felkelsre. Azt akarja, hogy a felkelsbl nemzetkzi gy legyen.
A Vetsi ptensben a hadba lp katonknak s csaldjuknak az llami- s fldesri szolgltatsok all val mentessget gr.
A Gyulai ptensben megtiltja a nemessg elleni fellpst, katonailag szervezett felkelst kszt el, s szorgalmazza a kt rteg sszefogst.
A kurucok vgig htrnyban vannak, mivel a sereg knnylovas alakulatokbl, s fknt nkntesekbl ll. Nem lehet mindig szmtani rjuk. Az osztrkok serege azonban nagy ltszm, egysges hadsereg, ahol a lovassg, a gyalogsg s a tzrsg egytt mkdik.
A bravros portykat kivve a kurucok alul maradtak: a csszriak kisebb katonai ervel le tudtk fogni ket, nem kellett Ny-rl tcsoportostani. Rkcziknak idejk s pnzk sem volt. Buda, Nagyvrad, Szeged vgig Habsburg -kzen maradt (erdtmnyek kornak vge).
1703. – Brezni kiltvny
1704. – Rkczit erdlyi fejedelemm vlasztjk, gy prbltk meg legalizlni a szerept
1705. – Szcsnyi orszggyls
a magyarorszgi rendek (nemesek, jszok, kunok, hajdk, vitzi rend) szvetsget, konfdercit ktttek, s Rkczit vezrl fejedelmkk vlasztottk. A fejedelem mell 24 tag szentust vlasztottak.
1707. – ndi orszggyls
A Habsburg-hz trnfosztsa. (I. Lipt 1705-ben meghalt, utdja I. Jzsef, akit Rkczik csak akkor fogadnak el, ha szablyosan megkoronzzk, viszont nem
akarjk megkoronzni, ezrt megfosztjk trnjtl.)
Mo nll llamknt jelenti meg magt.
1708. – Trencsni csata elvesztse
1711. mj. 1. – fegyverlettel a Nagymajtnyi skon, Szatmri bke
relis kompromisszum szletik:
-felkelk amnesztit kapnak
-Mo alkotmnyt kap, nem olvasztjk be
-rendszeres orszggyls
-szabad vallsgyakorlat
-le kell mondani a szabad kirlyvlasztsrl
-le kell mondani az ellenllsi zradkrl
Ezt Rkczi s szk krnyezete nem fogadja el, ezrt emigrlnak. Ha elfogadtk volna, megtagadtk volna tevkenysgket, s amgy sem hisznek abban, hogy a Habsburgok betartjk. Nincs folytatsi ksrlet, bks peridus jn.