Trtnelem ttelek : C) 5. 1848-49 forradalom s szabadsgharc s kiemelked alakjai (forradalmi s szabadsgharcos szakasz) |
C) 5. 1848-49 forradalom s szabadsgharc s kiemelked alakjai (forradalmi s szabadsgharcos szakasz)
2008.03.19. 21:42
Az 1848-49-es forradalom s szabadsgharc
s kiemelked egynisgei
Forradalmi szakasz (1848 mrc. 15. -1848 szept.)
1848 februrjban kirobban a forradalom Prizsban. Egy hten bell, mrc. 3-ra elr a hr Pozsonyba, ahol az orszggyls folyik, ekkor Kossuth taktikt vlt. Flirati beszdet mond, minden kvetelst sszefoglal, ami a magyarsg szempontjbl fontos lehet. (Ktelez rkvltsg, kztehervisels, a helytarttancs az orszggylsnek szmoljon be, orszgos pnztr ltrehozsa, alkotmny a birodalom npeinek.) mrc. 13-n Bcsben is forradalom kezddik. Kossuth Pestre zen, hogy kezdjek mozgoldni, hogy nyomst gyakoroljanak az udvarra. Mrc. 14-n a felshz is elfogadja a flirati beszdben megfogalmazottakat, ezrt Kossuth s 100 kpvisel felhajznak Bcsbe a magyar kvetelsekkel.
Pesten Petfik a Pilvaxban a mrc. 19-i reformlakomt ksztik el. Reggel jn a hr a bcsi forradalomrl, ekkora mr megvan a 12 pont s a Nemzeti dal is. Tmeget kezdenek toborozni egyetemistkbl, de hogy a programot kihirdethessk, a nyomdba mennek Landererhez s Heckenasthoz, ahol az erszaknak engedve kinyomtatjk a Nemzeti dalt, s a 12 pontot. Du. 3-kor a Nemzeti Mzeum eltt tallkoznak, a helytarttancshoz gy jut el a hr, hogy fegyveres tmeg van. Rottenbiller Lipt, az akkori polgrmester alrja a paprokat. Tncsicsot kiszabadtjk, este a Nemzeti Sznhzban a Bnk bn kerl msorra, Jkainak pedig Laborfalvy Rza a mellre tzi a kokrdt. Ezutn fklys felvonuls, nekls.
Ferdinnd megengedi a trvnyek megfogalmazst, s ezt 2 ht alatt vghez is viszik. 1848 pr. 11-n V. Ferdinnd szentesti ezeket a trvnyjavaslatokat. Ezek az prilisi trvnyek, a forradalmi alaptrvny. Polgri talakuls, s nemzeti fggetlensg. 31 trvnycikkbl ll.
- Jzsef herceg emlknek megrzse
- Istvn fherceg ndorr vlasztsa
- Fggetlen felels magyar kormny megalakulsa.
Elnke: gr. Batthyny Lajos
Igazsggy: Dek Ferenc
Kultuszminiszter (valls- s oktatsgy): br Etvs Jzsef
Kzmunkagy: Szchenyi Istvn
Pnzgy: Kossuth Lajos
Belgy: Szemere Bertalan
Fldmvels s ipargy: Klauzl Gbor
Hadgy: Mszros Lzr
Klgy: Esterhzy Pl
- Az orszggyls venknti sszehvsa (zrt lsen nem hozhatnak hatrozatot)
- Npkpviseleti orszggyls: vlaszt: 20 v fltti bntetlen frfi. Cenzus: 300e Ft/ telek
- Vlaszthat: 24 v fltt, ugyan azokkal a kritriumokkal.
- Magyarorszg s Erdly egyestse.
- Kztehervisels 1848 nov. 1-tl
- Jobbgyfelszabadts: azonnali s ktelez rkvltsg. Megkapjk az rbres fldeket, de a fldesurakat nem ri vesztesg, a z llam pnzzel krptolja ket.
- riszk eltrlse, helyette megyei tlszkek.
- Hitelintzetek ltrehozsa 500e Ft-tal
- sisg eltrlse
- A sajttrvny s a cenzra eltrlse
- Magyar egyetem alaptsa
- Vallsszabadsg kimondsa unitriusoknak is
- Nemzeti sznek lesznek a piros, a fehr s a zld
- Nemzeti rsereg
- Vrostpusok meghatrozsa: 12000-ig kisvros, 12000-30000 kzepes vros, 30000 fltt nagyvros.
- Sznhzalapts a trvnyhatsg engedlyvel, cenzra nlkl
Az rbri viszonyok eltrlse, kapitalista trsadalom kezdete.
Batthyny programja:
Rend s bke. Konszolidcit akar, megszilrdulst. Az udvar idhzsra rendezkedik be, Batthyny trgyalni szeretne, kerlni a konfliktust. Akadlyok: az udvar lztja a nemzetisgeket s a parasztokat a kormny ellen. Kollektv jogokat a kormny nem ad. Szabad nyelvhasznlatot, nemzeti nllsgot. Bcs elkezdi hangoztatni, hogy tmogatjk az autonmiatrekvseket. A parasztok lzadnak, pedig k a legnagyobb haszonlvezk.
1848 jn.: az els npkpviseleti orszggyls. Elkerl a honvdelem krdse. 10 zszlaljat lltanak fel, Kossuth elmondja lete beszdt, a megajnlsi beszdet jl. 11-n. 200 000 fs sereg, s 42m Ft megszavazst kri. A birodalmi hadseregbl hazarkezk is lelkesek, megszavazzk a krt pnzt. „Leborulok a nemzet nagysga eltt…”
Nemzetisgekkel val kapcsolat:
Horvtok: 1848-ban ltrehozzk a Nemzeti Bizottsgot, autonmit kvetelnek, s nll horvt bnt Joszip Jellasic szemlyben. Az udvar clja a Horvt-magyar viszony elmrgestse. A magyarok trgyalsokat s bkt akarnak, erre a hadgy s a pnzgy sszevonst is kvetelik a bcsiekkel.
Szerbek: mj. 13-n Karlcn tartanak trgyalst, Mo-n kollektv jogokat akarnak, sajt vajdt s fggetlensget. Egyni jogokat kapott mindenki, senki sem kollekvet. Fegyveres szervezkeds kezddik, jniusban kirobbantjk a felkelst, fegyveres konfliktusok
Szlovkok: nekik kedveznek a 48-as trvnyek, mj. 10-n Liptszentmiklson nemzetgylst tartanak, terleti nkormnyzatisgot akarnak.
Nmetek: a szszok a magyar kormny ellen, de a tbbi nmet elgg elmagyarosodott, velk nincs baj.
Romnok: mj. 15-n Balzsfalvn tartanak gylst, az unit nem fogadjk el, se a magyar kormnyt. Birodalmi alkotmnyt akarnak. Fegyveres sszetzsek.
Olaszok: Az udvar 40 ezer katont akar az olasz forradalom levershez. Az a felttelnk, hogy ne tmogassk Jellasicot. Haynau s Radeczky veri le a forradalmat.
Birodalmi nmetek: Teleki Lszl vezette kldttsg Frankfurtba, hogy Ausztria csatlakozzon a nmet egysghez s perszonluni legyen. Ez sikertelen
1848 nyarra az sszes forradalmat leverik. Aug. 29-n Batthyny s Kossuth Bcsbe megy V. Ferdinndhoz, de nem fogadja a magyar kldttsget. Kt nappal ksbb leiratot kld, hogy a hadgyet s a pnzgyet rendeljk al a birodalomnak. Szept. 11-n Batthyny bejelenti, hogy lemond, ha Jellasicot nem rendelik vissza. Szabad csapatokat szerveznek, kiadjk a Kossuth bankt 1,2 s 5 Ft-os cmletekben. Szept. 15-n eltrlik a szldzsmt, ezzel kedvezve a parasztoknak. Szchnyit nvd gytri, lemond. Csak 3-an maradnak, Kossuth, Szemere s Mszros. A kormny gyakorlatilag megsznik. Ltrehozzk az Orszgos Honvdelmi Bizottmnyt 6+3 taggal. Elnke Kossuth, lett a vgrehajt hatalom feje. 1848. szept. 11-n Jellasic tlpi Drvt 35000 emberrel, s elindul Buda fel. Elfoglaljk a Dunntlt. Kossuth toborzkrtra indul. Szept. 29-n Pkozdnl van az els tkzet, ahol a magyar nphadsereg gyz. Jellasic kveteket kld a magyar tborba, Mgtl 3 napi fegyversznetet kr, majd tovbbindul Bcsbe. 1848 szeptemberben a forradalombl szabadsgharc, n. nvdelmi harc alakul ki.
Szabadsgharcos szakasz (1848 szept.-1849 aug.):
Balra tolds, radikalizlds a vezetsben. Az udvar 9 oldalrl tervez tmadst, ennek hallatra a bcsiek oktber 6-n ismt forradalmat robbantanak ki, ezzel megakadlyozva az osztrkok indulst. Oktber 7-n Ozornl 10 ezres osztrk sereget fegyvereznek le a npfelkelk. Nincs osztrk hatalom Magyarorszgon. Tl sokat vrnak azzal, hogy betrjnk e Ausztriba. Schwechatnl okt. 30-n megtkznek, de elvesztjk. A kvetkez 2 hnap a hadsereg szervezsvel telik. A fparancsnok Grgey Artr lesz. Fegyvert, lszert szereznek, megszervezik a hadiipart, jraindtjk az joncozst.
1848 dec. 2-n V. Ferdinndot levltjk, I. Ferenc Jzsef kerl a helyre. csak osztrk csszr, nem magyar kirly. Windischgratzet megbzza, hogy 44 ezer fvel induljon a magyarok ellen. Grgeynek 25 ezer embere van, fokozatosan htrl, az OHB Debrecenbe menekl. Pestet kirtik, 1849-ben Dek s Batthyny megjelenik Windischgratznl, aki azonnali megadst akar, bkrl nem hajland trgyalni. Batthynyt brtnbe csukjk. 1849 jan. 5-n Wg. Teljesen megszllja Pestet. Grgey Vc fel megy, hogy elterelje a figyelmet Debrecenrl. Vci kiltvny jan. 5.: csak a magyar alkotmnyhoz ragaszkodik, arra eskdtt fel. Csak a hadgyminisztertl fogad el parancsot. Az OHB-t brlja.
Windischgratz tovbbra is Debrecen fel halad, de seregnek egy rszt Jablonovski tbornok vezetsvel Grgey utn kldi. Az osztrkok clja, hogy ne juthasson vissza az orszggyls megsegtsre. Kossuth megbzza Telekit, hogy talljanak egy msik vezett a sereg lre, aki lojlis a kormnyhoz. gy kerl a kpbe a lengyel Henrik Dembinski. 1849 febr. 5-n a branyiszki hgnl tkzik meg a kt sereg. Guyon Rihrd vezeti a sereget. ttrnek az osztrkokon, de mindkt oldalrl jelentsek a vesztesgek. A magyar seregek egyeslnek.
Erdlyben Bem decemberben jelents gyzelmeket r el, janurban visszaszortanak bennnket, majd jabb sorozatos Bem fle gyzelmek kvetkeznek. Mrc. 21-re Erdly szabadd vlik.
A katonai sikerek politikai kvetkezmnyei: az idhzs szakon j arra, hogy a kormny jraszervezze nmagt. Az rulkat brsg el lltjk, Nagyvradon fegyvergyrat ltestenek. Megszervezik az egszsggyi- s postaszolglatot. 100-nl tbb honvdzszlaljat lltanak fel.
1849. februr 26-27-n elvesztjk a Kpolnai csatt melynek kvetkeztben mrc.4-n Ferenc Jzsef kiadja az olmtzi oktrojlt alkotmnyt (rerszakolt). Az prilisi trvnyeket rvnytelennek nyilvntja, s azzal, hogy alkotmnyt kapunk megsznik Mo. nllsga, osztrk fennhatsg al kerl.
Dicssges tavaszi hadjrat: pr.2.-mj.21. A taktika az volt, hogy Damjanich magra vonta a figyelmet, mikzben htulrl a sereg tbbi rsze megtmadta az osztrkokat. A mdszer bevlt, msfl hnap alatt 6szor gyznk, visszafoglaljuk Budt is. Magyarorszg teljesen felszabadul!
Politikai kvetkezmnyek: az oktrojlt alkotmnyra ktfle vlaszunk lehet. Vagy bkt krnk, vagy lzadunk ellene. Kossuth Debrecenben a fggetlensg kimondsra biztatja az orszggylst. pr. 14-n megszavazzk a Fggetlensgi Nyilatkozatot. Kimondja Mo. fggetlensgt, a Habsburg-hz detronizcijt. Az orszg llamformja a tovbbiakban kirly nlkli kirlysg, ln a kormnyzval, aki Kossuth lesz. Lemond az OHB miniszterelnki tisztsgrl, helyt Szemere veszi t.
Nincs meg az osztatlan rm. A bkeprt tagjai mg jobban sszetartanak, Mo. elveszti nvdelmi jogt, radsul ez indok az oroszoknak a beavatkozsra. Franciaorszg s Anglia sem fog segteni, nem rdekk az osztrk birodalom felbomlsa. Teleki Lszl felismeri, hogy a nemzetisgek jobban jrnak az olmtzi alkotmnnyal, ha nem kapjk meg ugyan azokat a jogokat mint ott, lzadni fognak.
1849. mj. 1-jn Ferenc Jzsef segtsget kr I. Mikls orosz crtl. 21-n Varsban tallkoznak. Ferenc Jzsef kezet cskol Miklsnak, ezzel jelezve, hogy lektelezettjv vlik. 200e orosz katona indul a magyarok ellen. Jniusban megindul a szabadsgharc sztverse. Grgeynek az a clja, hogy a kt sereg ne tudjon egyeslni. Elszr Haynaut kellene legyzni, de ktszer is veresget szenvednk. Gyrt is elvesztjk. A kormny azt javasolja, hogy Komromnl egyestsk a csapatokat jn. 26-n. 29-n ezt visszavonjk, helyette Szegeden kell sszevonni a csapatokat. Grgey nem hajland 2 htig elvonulni Komrom all. 1849 jliusban keresztes hbort hirdetnk az oroszok s az osztrkok ellen. Jl. 2-n Komromnl veresget szenvednk, ez a vg kezdete. 1849. aug. 9-n Temesvron van az utols veresg. 11-n Kossuth lemond, a teljes polgri s katonai irnytst Grgeyre bzza. Orsovnl kiszkik, dlre menekl. Grgey gy dnt, hogy aug. 13-n Vilgosnl leteszi a fegyvert. Mindenki bocsnatot akar a magyaroknak, az osztrkok azon rgnak be, hogy az oroszok eltt tesszk le a fegyvert, s nem elttk. Pedig mr megllapodtak, h nem lesz nagy megtorls.
A buks okai:
- orosz-osztrk tler
- nincs klpolitikai szvetsgesnk
- gazdasgi kimerls, elltsi nehzsgek
- a sereg ltszmnak cskkense
- sokig hibs nemzetisgi politika (1849. jl. 28 utn viszont a kor leghaladbb nemzetisgi trvnye. Ilyenkor mr ks!!!)
- szemlyi ellenttek a vezetsben.
Oktber 2-re minden vrat feladtunk. 1849 okt. 6-n jn a megtorls, az aradi 13 kivgzse, s Batthynyi.
A ’48-as szabadsgharc kiemelked alakjai
Kossuth Lajos
1802-ben Monokon szletett, nemesi csaldban. Gimnziumi tanulmnyai utn Srospatakon vgzi el a jogot, majd Pesten szerezte meg a jogi diplomt.
1825-27: br Rvay Ferenc s Szentivnyi Jnos zvegynek kpviseljeknt vett rszt a pozsonyi orszggylsen, ahol felfigyeltek kivl sznoki beszdeire, hazafisgra s hazaszeretetre.
1832-36: br Vcsey Smuel megbzottjaknt van jelen az orszggylsen, az ellenzk vezre, rtestket r az lsekrl Orszggylsi Tudstsok cmmel. Fleg nemzeti, reform clokkal kpviselte az ellenzket. Utbbi mvt a kormny nem engedte, hogy kinyomtassk, gy jogszok msoltk. Majd Kossuth a ndor tilalma ellenre a Trvnyhatsgi Tudstsokat.
1837. mjusban elfogtk s ngy v fogsgra tltk Wesselnyi brval egytt. A fogsgban tanult meg jl angolul.
1839-40: Dek vezeti az ellenzket, kiharcolja a politikai foglyok amnesztijt.
1840: Landerer nyomdatulajdonos felkri Kossuthot a Pesti Hrlap szerkesztsre (Metternich magnak akarta megnyerni). Alig egy v alatt 6000-re ntt a fizetk szma, Szchenyi ezt a Kelet npe c. folyiratval prblta ellenslyozni, sikertelenl.
1844: msokra ruhzza a hrlapot, de j ltrehozsra nem kap engedlyt. A honi ipar felkarolsra ltrehozza a Vdegyletet, melynek clja az idegenek iparbl val kizrsa lett volna, de ehhez sok pnz kellett volna. gy anyagilag tnkrement az egylet. Kossuth a megyegylseken hevesen tmadta a kormnyt, kvetelte a jobbgyfelszabadtst. Szchenyi is felismerte Kossuth elgondolsban a j megoldst, de flt a kvetkezmnyeitl.
1847: Pest megye nagy szmban Kossuthot vlasztotta kvetnek
1848. mrc. 13.: a bcsi forradalom megbuktatta Metternichet, majd mrc. 15-n kvetek mentek Bcsbe, mrc. 17-n pedig a kirly engedlyt adott a felels magyar kormny fellltsra Batthiny Lajos vezetsvel, melyben Kossuth kapta a pnzgyi trct. A kassza viszont res volt, gy vgre kellett hajtania a kzteherviselst.
1848. jl. 11.: a kpviselhz megszavazza 20000 jonc killtst nvdelemre. Kossuthnak komoly szerepe van teht a hadsereg fellltsban. Majd Batthiny lemondott, gy helybe Kossuth kerl.
1848. decemberben Debrecenbe kellett meneklnie a kormnynak. A tavaszi hadjrat nagyon sikeres, (Kossuth tbbek kztt Ceglden, Szegeden s Kecskemten is tart toborzbeszdeket), gy 1849. pr. 14-n sor kerl a trnfosztsra, Kossuth kormnyz lesz. Ksbb Grgeynek tadta a hatalmat, aki letette a fegyvert. Kossuth ezt tragdiaknt lte meg. Ezutn Trkorszgba meneklt, k nem adtk ki Ausztrinak.
1852: az USA hajt kldtt rte, gy kerl Angliba, majd az USA-ba, prbl tmogatkat szerezni
1859: III. Napleonnal rintkezsbe lpett, de nem sikerlt megegyeznik, hiszen nem akarta, hogy Magyarorszg fggetlen, nll legyen.
1860: Magyarorszg nagy rsze Dek mell ll
1867: kiegyezs, Kossuth hevesen tiltakozott ez ellen mg klfldrl is. Majd Olaszorszgba kltztt, 1894-ben, Torinoban halt meg (1927-ben lltottak neki szobrot a mai Kossuth tren.)
Grgey Artr
1818-ban szletett Toporcon, Szepes vrmegyben.
1832: katonai plyra lp, hadaprdknt kezdi, apja halla utn abbahagyta a katonasgot s kedvelt trgyt, a kmit tanulta a prgai egyetemen. Az 1848-iki trvnyek szentestse utn hazajtt Magyarorszgra, majd bellt honvdnek: szzados, majd rnagy lett. Jellasits feltartztatsra megbztk az aldunai hadtest vezetsvel (gyors ellptetsekkel prbltk megoldani a honvdsg problmit), Perczellel sikerlt is feltartztatniuk az ellensges sereget Ozornl.
Majd az osztrk hatron fellltott sereg elvdjnek lett a parancsnoka, ellenezte a Duna tlpst, de azrt rszt vett a schwechati, szerencstlen kimenetel csatban (1848. okt. 31.). Ezutn a feldunai hadtest vezetst bzzk r. Nem mer szembeszllni Windischgrtzcel, gy csalja maga utn a Felvidken, pedig knytelen kvetni, hiszen nem tudja, mit fog tenni. gy Grgey idt nyer. Majd a seregben sszevonsokat hajtanak vgre, lre Dembinskyt nevezik ki, viszont sikertelen (kpolnai veresg), gy Grgey vltja fel. Kossuthtal tbbszr is szszetzsbe kerl, azt szeretn, hogy egy politikus ne szljon bele a sereg irnytsba, ezt meg is fogalmazza a vci nyilatkozatban (1849. jan. 5.). Grgey sikert sikerre halmoz a tavaszi hadjrat sorn (Hatvan, Tpibicske, Isaszeg, Pest, Vc, Nagysall, Komrom), de a teljes Habsburg sereget nem tudja megverni, mert k tervszeren meneklnek, valamint a magyar sereg slyos fegyverproblmkkal kzd (pl. Nagysallnl a Habsburg sereg puskagolyit lttk vissza). Grgey Buda felszabadtsval ltvnyos sikert r el, nem megy tovbb. Az oroszok beavatkozsa dnt elhatrozst kvetelt: Grgey azt akarta, hogy a teljes magyar hader Komromnl gylekezzen, de a kormny Szegedre tette a gylekezs helysznt. Grgey kis seregvel Komrom s Vc trsgben harcolt, de amint megtudta, hogy az orosz hadier mr tlpte a Tiszt, gyors menetben haladt t a tiszntli rszen, aug. 9-n pedig mr Aradon volt. Ekkor azonban Bem s Dembinsky seregei Temesvrnl dnt veresget szenvedtek, gy Grgey az aug. 11-n rruhzott hatalomnl fogva 1849. aug. 13-n Vilgosnl letette a fegyvert az oroszok eltt. A cr kzbenjrsra „kegyelmet” nyer, gy Klagenfurtba kerl fogsgba.
1914-ben halt meg.
Petfi Sndor
1823-ban szletett Kiskrsn.
A kor nagy kltje, nagy szerepe volt a mrciusi esemnyek alakulsban, a forradalmi ifjsg vezetje, a Nemzeti Dal cm kltemnye a mrciusi esemnyek jelkpe lesz. Ksbb Bem mellett harcolt az erdlyi hadjratban, tisztzatlan krlmnyek kzt hal meg a segesvri csatban, 1849. jl. 31-n.
Bem Jzsef
1795-ben szletett a galciai Tarnowban.
Napleon a szsz kirly vezetse alatt visszalltotta a varsi hercegsget, gy Bem francia katonai nevelsben rszeslt.
1814-ben, a Danzig-i csatban annyira kitnt, hogy megkapta a becsletrend keresztjt. Ksbb az orosz vezets alatt fellltott lengyel hadseregbe lpett, melybl azonban nemzeti s szabadelv magatartsa miatt tvoznia kellett.
Rszt vett az 1830-31-es szabadsgharcban is, ahol szintn elismerst vvott ki btor magatartsval. A lengyel emigrci szkhelye ebben az idben Prizs volt, gy Bem itt telepedett le s Napleon hadjratait kezdte tanulmnyozni.
1848-ban a nagy eurpai mozgalmakban is rszt vett, elszr oktberben harcolt Bcsben Windischgrtz s Jellasits ellen. Ezt kveten kerlt kapcsolatba Kossuth Lajossal, aki Pulszky Ferenc ajnlatra az Erdly hatrn gylekez sereg vezetsvel bzta meg. Kis seregvel Erdlyben csodkat mvelt, elssorban szemlyes btor pldamutatsnak ksznheten. Piskinl, Nagyszebennl, valamint Brassnl aratott gyzelmvel javtott a Debrecenbe kerlt kormny helyzetn.
Kossuth a hadsereg vezetst r akarta bzni, de az orosz seregek betrse ebben mr megakadlyozta. Segesvr kzelben, Fejregyhznl vvta az utols, dnt csatt (1849. jl. 31.), melyben serege nagy rsze odaveszett (itt esett el Petfi is), maga is csak gy meneklt meg, hogy halottnak tettette magt. Vilgos utn Trkorszgba meneklt, ott ttrt az iszlm hitre, hogy tovbb harcolhasson az rk ellensg, az orosz ellen. A szultn Amurt nven Haleb basjnak nevezte ki. 1850. dec. 16-n halt meg a szriai Aleppban.
|