Trtnelem ttelek : B) 2. Magyarorszgnemzetisgei a kzpkorban s az jkorban(Istvn,XIII sz,IV.Bla,tatrjrs,K.R,N.L,XVIII-XIXsz kz, dualizmus |
B) 2. Magyarorszgnemzetisgei a kzpkorban s az jkorban(Istvn,XIII sz,IV.Bla,tatrjrs,K.R,N.L,XVIII-XIXsz kz, dualizmus
2008.03.19. 21:00
Magyarorszg nemzetisgei az jkorban
I. XVIII. szzadi krkp
- trk kizse, Rkczi szabadsgharc utn bks 100-150 v
o Alfld: legnagyobb pusztts
legsrbben lakott T
~ 1720: 4-5 milli lakos (Mtysnl is)
o egyenetlen eloszls: - Bks, Temes: kicsi a nprsg
- Felvidk: Eu.-i npsrsg
- trk, felszabadt hbor nem egyenletesen rinti az etnikai lakossgot
o nem pusztul T: nem magyar
kzpkori beteleptsek a magyarok ltal szabadon hagyott T-ekre
romn: magashegyi parasztok, llattenyszts
o etnikai alap gazdasgi megoszls
trkk fknt a magyarokat puszttottk > etnikai arnyok eltoldnak
Mtys: 80% magyar, 1711: 50 % magyar
II. Demogrfiai npesedsi folyamat
- bels vndorls / migrci
o srn lakott T-rl a ritkbbra kltznek > termfld > zsellreknek kitrsi lehetsg (fld, fizetsg, 10 vre admentessg) > nem magyarok is kltznek
Felvidk > Bks, Temeskz: szlovk
Partium: romn
> kevert etnikumok > Trianon utn nem lehet etnikai hatrokat hzni
- teleptsszervezs / bevndorls
o Habsburg Birodalom lskamrja Mo.
o habsburgok beteleptse (6 v admentessg a beteleplknek)
katolikusok: ellenreformci tmogati (Mo.: protestns)
stratgiailag fontos T-ekre (Solymr, Nagykovcsi, Budakeszi, Budars)
sokan teleplnek > zrt kzssg > nem indul meg az asszimilci
keverik az etnikumokat (Divide et impera!)
100 v alatt 1 milli Habsburg
- spontn bevndorls
o Balknrl a keresztnyek
asszimilldnak a Balknon a trkkel, vagy elmeneklnek (habsburgok ekkor adjk fel a harcot, mert a francik htba tmadjk)
Csernovics Arzn 100 000 szerbbel / rccal bejn
ruszinok (D-Oroszorszg), romnok
jobb a magyar letsznvonal
XVIII. sz. vgre 7 milli lakos – 40% magyar!
- nacionalizmus ekkoriban jelenik meg
o reformokat irnytk nem veszik szre a vltozst
o 1844: II. tvc.: magyar az anyanyelv, ktelez nyelv
III. Valls
- magyar: protestns
- nmet: evanglikus
- szerb, romn: ortodox (D, K)
- Erdly, szsz, svb, Pzmny-magyar: katolikus
- zsid (K): Szabolcs-Szatmr-Beregbe jnnek ldzs miatt
- ruszin: grg katolikus
o ungvri uni (1646): ruszinok a K-i keresztnysgbl grg katolikusok (ekkor jn ltre a valls)
elismerik a ppt, de a K-i ritult folytatjk
- cignyok: katolikusok babonval
o Zsigmond alatt jttek be
o indiai eredet
o trk ell jnnek Eu.-ba
o menlevelet kapnak Zsigmondtl msoljk > Eu.-ban kborolnak
vezekls: vndorls, mert megloptk anno a menekl Szz Mrit
o lkeresked, ezermester, szrakoztatipar
o Mria Terzia, II. Jzsef korltozza ket
XIX. sz.: etnikai s nemzetisgi problmk
XX. sz.: nem lehet ltrehozni nll llamokat, pedig lenne r igny
> Trianon, mncheni konferencia, 1945-s hatrtrendezs
egy msik ttel:
Magyarorszg nemzetisgei az jkorban
Magyarorszg nemzetisgi sszettele s a nemzetisgek arnya, a kora XX. Szzadi Magyarorszg etnikai viszonyai annak a folyamatnak a kvetkezmnye, amely a Rkczi szabadsgharc leverse utn indult meg.
A trk uralom s a felszabadt harcok kvetkeztben a Hdoltsg terlete nagymrtkben pusztult, mind terletileg, mind pedig lakossgt tekintve; az letben maradtak kzl sokan szakabbra, a Hdoltsg terletn kvlre kltztek, ezrt a terlet elnptelenedett. Az egyensly azonban nem llt helyre, mert rviddel a felszabadt hborkat lezr bkekts (Karlca, 1699) utn kirobbant kt Hegyaljai felkels (1697, majd 1703) hatsra kirobbant a Rkczi szabadsgharc (1703-1711). Az orszg terletein zajl tkzetekben magyarok estek el, tovbb cskkentve a mr amgy is megtizedelt magyarsg llekszmt. Az erdlyi terleteken is apadt a magyarok szma: a trk betrsek elssorban a vlgyekben, a teleplseken l magyarokat sjtottk, a hegyvidken l romnokat pedig tbbnyire megkmltk, gy ott is megvltoztak az etnikai arnyok a magyarok htrnyra. 1720 krl az orszg npessge a Mtyskori Magyarorszgval egyezett meg (4-5 milli f), a jelents klnbsg azonban az volt, hogy mg 1500 krl a magyarok arnya 80% volt, a nemzetisgek pedig 20%, addigra 1720 krl a megoszls 50-50% volt, s ez az eltolds a nemzetisgek irnyban tovbb folytatdott: a XIX.-XX. szzad forduljn a magyarsg arnya mr alig ri el az 50%-ot sajt hazjban.
A nemzetisgi arnyok megvltozsnak azonban tovbbi okai is voltak, a szervezett s a spontn telepls. A spontn lakossgvltozsnak kt fajtja volt ekkor, a migrci s a bevndorls. Az elbbi, ms nven a bels vndorls az elnpteleneds kvetkezmnye volt. Erdly, az szak-Dunntl s a Felvidk viszonylag tlnpesedett volt, s ezrt voltak, akik innen a Hdoltsg terletre kltztek. A magyarok mellett azonban nemzetisgiek, elssorban szlovkok is elkltztek, aminek kvetkezmnyeknt olyan terleteken is megjelentek a kisebbsgek, ahol eddig nem voltak megtallhatak (pl. a szlovkok Bks megyben s a Temeskzben). Ezenkvl, elssorban a Felvidken, az elkltztt magyarsg helyre szakrl ttok, szlovkok telepltek be, gy orszgosan ntt az arnyuk.
Magyarorszgra a krnyez orszgokbl telepltek be, sokan a trkk ell meneklve a Balknrl, mint pldul a Csernovics Arzn ptrirka vezette szerbek, akik
100000-en a dli terletekre s a Duna-vlgyben telepedtek le, s fleg kereskedelemmel foglalkoztak. A dlen l szerbekbl szervezte meg a bcsi udvar a Hatrrvidk vdelmt, s kivltsgokat adott nekik. Jelents szmban telepltek be az orszgba romnok (Erdly, Alfld), s ruszinok vagy rutnok (Krptalja). Magyarorszg lakossga ezzel ntt, de etnikai szigetek jelentek meg a terletn.
A szervezett teleptst a bcsi udvar irnytotta, oka erre „a gazdasghoz szksges munkaer” megteremtse volt. A beteleptett nmetek, akik elssorban katolikusak voltak (ezzel a Habsburoknak sikerlt az orszg vallsi megoszlst is megvltoztatni) elre megtervezett, szablyos alaprajz falvakba kltztek, s 6 vig admentessget lveztek. Az gy Magyarorszgra kerlt svbokat tbbnyire egy tmbben, a stratgiailag fontos vrosok kr teleptettk. Ezzel az intzkedsekkel a nmetek szma meghaladta az 1 millit az orszgban. A gond az volt, hogy a bevndorlssal, a migrcival s szervezett teleptssel az orszgba telepltek sok esetben tmbben ltek (pl. a szerbek Dlvidken), (sokszor a klvilgtl el) zrt egysgeket alkotva, s eltr nyelvk mellett sokszor eltr vallsuk miatt sem olvadtak be a magyarsgba.
A bevndorlk nagy rsze (szerbek, romnok) grg keleti valls volt, de a ruszinok rvn a grg katolikus valls is megjelent haznkban: ezek elismertk a ppa hatalmt, de nll szertartsrendjk volt.
A XVIII. szzadban a klnbz npcsoportok egyttlse nem okozott feszltsget, a nacionalizmus, az nll nemzetllam megteremtsnek a gondolata mg nem terjedt el a trsgben. A Magyarorszgon l sszes nemzetisget sjtottk a Habsburgok intzkedsei. A Ratio Educationes (1777) mindenki szmra a nmetnyelv oktatst tette ktelezv. A latin, majd pedig 1784-tl a nmet mint hivatalos nyelv csak a nmatajkaknak kedvezett. Az etnikai feszltsg s a nemzetisgi alapon val elklnls az 1850-es vektl kezdett kialakulni, s csak tovbb fokozdott a ksbbiekben.
Az 1820-as vektl, a reformkorban azonban a nacionalizmus Magyarorszgra is eljutott: a magyar kultra fejldsnek indult, s innentl a nemzetet is mskpp hatroztk meg: eddig csak a kivltsgosok tartoztak a nemzethez, mostantl mr mindenkit, aki a magyar kulturlis kzssghez tartozott, magyarnak tekintettek. A nacionalizmus a kisebbsgek krben is elterjedt, s bennk is megfogalmazdott az nll nemzetllam gondolata. A trsgben azonban a klnbz npek tlsgosan is sztszrva, egyms mellet, egymstl lesen el nem klnlve lnek, ezrt a konfliktus szinte elkerlhetetlen volt. A nacionalizmust kvetve pedig a magyar vezetk nem vettek tudomst az etnikai krdsrl. Az 1844. vi II. Trvnycikk kimondta, hogy az orszg llamnyelve a magyar, de ezzel az etnikumok szmra megsznt a klnbsg a Habsburgok s a magyarok kztt, mert mindkett korltozta anyanyelvk hasznlatt. Tovbb romlott a viszony a kisebbsgek s a magyarok kztt 1848-ban, amikor a forradalom alatt nem engedlyeztk fggetlenedsket, de a kollektv nemzetisgi jogaikat sem biztostottk. A magyar vezetssel szembeni elgedetlensget kihasznlta a bcsi udvar, s felbjtatta a nemzetisgeket a magyarok ellen (pl. Jelasics, erdlyi romn csapatok). A magyar vezets, amely nem akart tudomsul venni kvetelseiket (mert szerintk Magyarorszgon egy nemzet ltezett, a magyar), csak ksn eszmlt r tvedsre s prblt vltoztatni a helyzeten, de az 1849-es nemzetisgi trvny vgrehajtsra mr nem volt elegend id.
A kiegyezs ismt nvelte a szakadst a kt fl kztt, mert a kiegyezssel a magyarok bizonyos elnykhz jutottak, s ezrt mind a csehek, mind pedig a dli szlvok is hasonl sttuszra trekedett, de ettl elzrkzott mind a bcsi, mind pedig a magyar vezets. A horvtokkal azonban sikerlt kompromisszumot ktni: az Orszggyls felshzba 3, kpviselhzba pedig 42 kpviselt kldhettek, felszlalsukkor pedig sajt nyelvket hasznlhattk.
A kisebbsgek elssorban azt srelmeztk, hogy br az egyni nemzetisgi jogok biztostottak, addig a kollektvek nem. Etvs Jzsef 1868-as nemzetisgi trvnye enyhteni prblta a feszltsget, sikertelenl. Ebben kimondtk, hogy az elemi oktats anyanyelven trtnik, s a magyar nem ktelez tantrgy, s azt, hogy ahol a nemzetisgiek arnya elri a 20%-ot, ott a sajt nyelvt hasznlhatja az (pl. hivatalos gyintzsnl is), s a hivatalnoknak ktelessgk ismerni az anyanyelvket. Etvs a kzsgi s a megyei autonmit is meg akarta adni, de ezt az Orszggyls nem fogadta el, ezrt a trvny tovbbra sem nyjtott kollektv jogokat, emellett azonban a trvny betartst pedig neheztette, hogy kevs volt az anyanyelvi tanr.
Az elgedetlensget tetzte az, hogy msodik miniszterelnksge idejn Wekerle Sndor ktelezv tette a magyar nyelvet mint tantrgyat mindenki szmra.
A merev, meg nem rt magyar politika a nemzetisgekkel szemben nagyban hozzjrult ahhoz, hogy a nemzetisgek vgs megoldsnak a Monarchia sztbomlasztst tekintettk, amit sikerlt is elrnik, elidzve Magyarorszg katasztrfjt (Trianon, 1920. jn.4). A nacionalizmus megjelensvel vlt a nemzetisgi krds dnt fontossgv. Kzp-Kelet-Eurpban az nll nemzetllamok krdst –a nemzetisgi csoportok elhelyezkedse miatt- lehetetlen volt jl megoldani, s az I. Vilghbort lezr bkektsek lland feszltsgforrst biztostottak a trsg jonnan megalakult llamai kzt, ami megakadlyozta s szinte lehetetlenn tette az egyttmkdst egy olyan trsgben, ahol ezzel vszzados gazdasgi kapcsolatok szntek meg.
Magyarorszgi nemzetisgek:
Nmet: Elssorban a Habsburgok szervezett teleptseivel kerltek Magyarorszgra, vagy pedig a felszabadt harcok utn itt kapnak birtokot. A beteleptett nmetek fleg katolikusak, elssorban Nyugat-Magyarorszgon, a Dunntl dli rszn, a Baranyai hromszg terletn ltek, mg a rgebbrl itt lv szszok fleg evanglikusak voltak, iparral foglalkoztak, s a Szepessgben s az erdlyi szsz szkekben ltek fleg.
Ruszinok (rutnok): Krptaljra teleplnek be szakrl, grg katolikusok
Romnok: A kzpkorban kezdtek beteleplni Erdlybe, elssorban a hegyvidki terletekre, mivel llattartssal foglalkoztak, de a trkk ell meneklve is sok kerl az orszgba. Ortodoxok.
Horvtok: Dalmciban, Horvtorszgban lnek fleg, de elszrva Nyugat-Magyarorszgon is. Rmai katolikusok.
Szerbek: Csernovics Arzn ptrirka vezetsvel telepltek be a Drva mentre, a Dlvidkre. A Habsburgoktl kivltsgokat kaptak, cserbe k lttk el a Hatrrvidk vdelmt. Fleg kereskedelemmel foglalkoztak, jelentsebb teleplseik Pomz, Rckeve, Baja, Szentendre. Ortodoxok.
Szlovkok: Sokuk a Felvidkrl elkltztt magyarok helyre teleplt, de voltak, akik a trk uralom utn a Hdoltsg vidkre telepedtek. A Felvidken kvl a Tiszntlon Bks megyben lnek. Rmai katolikusok.
Szlovnok:Fleg Nyugat-Magyarorszgban, Vas megyben ltek nagyon kis szmban. Rmai katolikusok.
Zsidk: Eleinte az izraelita vallsakat rtik ez alatt, ksbb inkbb kulturlis kzssget jell. Kt csoportjuk van, a vrosiak s a falusiak. A vrosiak a kzpkor ta jelen vannak, kereskedelmi s gazdasgi szerepk van, a magyar kultrt a sajtjuknak valljk, rszt vesznek az 1849-49-es szabadsgharcban, a kiegyezs utn pedig aktvan rszt vesznek az orszg gazdsgnak fejlesztsben, elssorban mint bankrok s vllalkozk, az I. Vilghborban is a magyarok mellet harcolnak. Ezzel szemben a falusi zsidsg csak a XIX. szzadban telepl be Galcibl. Mveltsgk, letsznvonaluk lnyegesen alacsonyabb, elzrkznak, vallsos elrsaikat szigoran betartjk, ltalban egy faluban 1-2 csald telepedik meg. Sajt nyelvk, kultrjuk van, s kznysek a magyar nemzeti eszmk irnt, az I. Vilghbor alatt inkbb a htorszg elltsban vesznek rszt, mint a harcban. A XIX. szzad vgre a zsidk kt irnyzat kveti lettek: a neolgok a vallsuk modernizlsra trekedtek, tvettk a magyar szoksokat, letmdot, ezrt knnyebben asszimilldtak; az ortodoxok pedig ragaszkodtak hagyomnyaikhoz.
|