A volt 12. c oldala
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Men
     
Kptr
     
Ttelek
     
Egyszer modul

 

     
Trtnelem ttelek
Trtnelem ttelek : B) 3. Klasszikus ipari forradalom, hatsai, Keleti krds

B) 3. Klasszikus ipari forradalom, hatsai, Keleti krds

  2007.12.09. 10:10



Klasszikus ipari forradalom

 

A 18 sz. vgn, 19. sz. elejn lezajl gyors, ugrsszer jelents talakuls, melynek sorn
- kialakul a gyripar
- ltrejnnek az els gpek
- fejlds kvetkezik be az energiafelhasznls s a kzlekeds terletn.
tllnak a tmegtermelsre. Olcsbb, gyorsabb, nagyobb mennyisgben termelnek. Angliban alakul ki, mert az elfelttelek itt vannak meg
- Fejlett mezgazdasg holland mintra, a termterlet nem kzssgi tulajdon, tmegtkeztetsre alkalmas nvnyek (burgonya, kukorica)
- Nagy gyarmatbirodalom, biztostjk a nyersanyagot, a ksztermket pedig megveszik
- Jelents flottval rendelkezik (hadi s kereskedelmi is) s jl tagolt a tengerpart
- Gazdag vasrc s sznbnyk
- Fejlett hitelszervezet
- Itt mr lezajlott a polgri forradalom, megjelent a szabad munkaer (brmunks)
Folyamat:
N a lakossg llekszma, sok posztra van szksg a ruhk ksztshez, ez meg is rkezik Amerikbl, de a manufaktrk nem tudjk ezt feldolgozni. A textiliparban megjelennek az es egyszer gpek. Hargreaves: Spinning Jenny 1767. Arkwright: Vzikerk 1769. Cartwright: az els szvszk 1785. Ezek 12 ember munkjt kpesek elvgezni, de az energiaforrs krdse megoldatlan. Eddig szl s vzenergit hasznltak, de 1769-ben James Watt szabadalmaztatja a gzgpet. A textilipar terletn mindent megprblnak gpesteni. Gyapothsg alakul ki, a textilipar hzgazat lesz. A gzgpet a bnyszatban s kohszatban is felhasznljk. Fejlds kvetkezik be a kzlekeds terletn is. 1807-ben Fulton feltallja a gzhajt, 1814-ben megszletik az els mozdony terve (Stephenson), ami 1825-ben indul els tjra Stockton s Darlington kztt 20 km/h sebessggel. (Mac Adam, Morse) Mindent igyekeznek szabvnyostani, egysgesteni. A gpgyrtst is gpestik, a tallmnyokat a hadiiparban is felhasznljk. Anglia a vilg mhelyv vlik.
Hatsok
Nagy npessgnvekeds (kisebb gyermekhalandsg, higins viszonyok javulsa)
Urbanizci
A feudlis viszonyok megsznse, polgrosods, tks-brmunks szerkezet kialakulsa
A munksok elszr alkalmi munkkat kapnak, teltdik a munkaerpiac, sok munkanlkli van, viszont sok gyermek s ni munks, akik alacsonyabb breket kapnak. A szervezkedst tiltjk. A munkssg els mozgalmai a luddista, gprombol mozgalmak, de ezeket leverik. Rjnnek, hogy nem a gpek a hibsak. Szervezett formban hajtjk most mr vgre. Kialakulnak az nseglyez, nmvel egyletek, majd a szakszervezetek s rdekvdelmi egyesletek. 1832-ben vlasztjogi reformot hajtanak vgre, a gyrosok is kapnak vlasztjogot. A munksok is akarnak, ezrt 1836-ban megalakul a chartista prt. Az angol parlament 4-szer utastja vissza, de vannak eredmnyeik. Gyri trvnyeket adnak ki, nk, s 10 v alatti gyerekek fld alatti munkn nem dolgozhatnak, munksvd trvnyeket adnak ki, a ni s gyermekmunkt korltozzk, valamint politikai tapasztalatokat is nyernek.
Utpista szocialistk: rmutatnak a kapitalizmus gyengesgeire, de relis megoldst nem nyjtanak. Csak eszme szinten j. Vezeti Saint-Simon, Fourier (falanszter elmlet, a kzssg rdeke a legfontosabb) s Owen (kommunisztikus telepek Amerikban).
A trsadalmi igazsgossgot akarjk megteremteni. Auguste Blanqui(politikai s vagyoni egyenlsg), Louis Blanc(munkhoz val jog), Proudhon (tke=lops), Smith, David Ricardo (munkartk elmlet), Thomas Maltus (tlnpesedssel foglalkozik, jrvnyok, hbork kellenek)
Marx s Engels: a tudomnyos szocializmus megteremti. Angol kzgazdasgtanra ptenek. rtktbblet elmlet: elnyomk s elnyomottak vannak. Az elnyomottak ltal termelt rtkeket az elnyomk elsajttjk. Hegel Dialektikjra pt (tzis-antitzis-szintzis), de az idealizmust elvetik. Materialistk. A marxizmus ott valsthat meg, ahol magas az letsznvonal. Amennyit termelsz, annyit vehetsz el. A kommunizmusban nem az rdemeid, hanem a szksgleteid szerint kapsz, DE mindenki a legjobb kpessgei szerint dolgozik. A trtnelem szerintk osztlyharcok trtnete. A brmunksok legyenek a kivlasztott csoport. 1848 februrjban kiadjk a kommunista kiltvnyt, ami egy szentrs rtk propagandairat.
 

Keleti krds

178-1815-ig lezajlik a Francia polgrhbor, kialakul a nemzet fogalma. Francia mintra nemzetllamok ltrehozsra trekednek. Ideolgija a liberalizmus s a nacionalizmus.
Nyugat s kelet kztt jelents klnbsgek:
- A gazdasgi let nyugaton fejlettebb, kapitalizldott
- A trsadalom nyugaton polgrosodott kzposztly, keleten torldott
- llamformjuk is ms s ms
- Nemzetfogalom: nyugaton politikai nemzet (1 nyelvet beszlk egy orszghatron bell) keleten kulturnemzet (egy orszgban tbb nemzetisg)
A cl az, hogy kelet-Eurpban is politikai nemzet alakuljon ki. De ez nem tud ltrejnni a nagyhatalmak s a kisnpek kzti ellenttek, s a hatalmi vkuum miatt (a trkk meggyenglse, Oroszorszg, s az Osztrk-Magyar Monarchia verseng a trk tartomnyokrt.)
- Lengyelorszg: a 19. szzadban nem ltezik ilyen nll llam. 1863-ben ksrletet tesznek az nllsodsra, de ezt sikertelen.
- Csehorszg: 1620 ta osztrk megszlls alatt, csak a nyelvket hasznlhatjk.
- Finnorszg: orosz megszlls alatt, mg a nyelvket sem hasznlhatjk.
- Horvtorszg: teljes trsadalommal rendelkezik, 1868-ban autonmit kap Magyarorszgtl.
- Magyarorszg (az OMM bell): nincs autonmia, de szabad nyelvhasznlat s bank igen.
- Balkni llamok: cl a fggetleneds a trktl, de nincsen ers polgrsguk, hogy sztfesztse a rendszert. Oroszorszg pnszlv felszabadtknt akar megjelenni, az OMM ez ellen megy, Anglia kvlrl figyel.
A keleti krds a nagyhatalmi trekvsek, s a kis llamok nllsulsi trekvseinek ellentte.
- Grgorszg: 1829 ta fggetlen.
- Szerbia: tulajdonkppen fggetlen, 1867-ben a trk kivonul.
- Romnia. 1861 ta egysges llam. A mg megszlls alatt lv kis llamokat tmogatja.
- Hercegovina: 1875-ben a trk ktszerest akarja beszedni az adnak. Felkelsek alakulnak ki, de ezeket a trk leveri.
- Bulgria: 1876: Hristo Botev klt felkelse. Nagy brutalitssal verik le.
1876-ban Szerbia hadzenetet kld a trkknek, de leverik.
1877: az oroszok bekapcsoldsa. Hadzenetet kldenek a trkk ellen, s elkldik a klgyminiszterket, hogy mit szlunk mindehhez. Bosznia-Hercegovina a mienk, Besszarbia az vk lenne. Szerbia, Romnia, Montenegr s Bulgria is bekapcsoldik.
1877 jniusban Szisztovonl orosz gyzelem szletik, majd decemberre elfoglaljk Drinpolyt is. Megnyerik a hbort.
1878 jan. 31-n fegyversznetet ktnek
1878 mrc. 3-n San Stefanoban bkt ktnek.
- Szerbia, Montenegr, Romnia fggetlensgt elismerik
- Oroszorszg megkapja Besszarbia dli rszt, s a Kaukzusnl is kap terleteket.
- Ltrejn a Nagy Bulgria (Bulgria, Trkia, Macednia)
1878 jniusban, Berlinben kongresszust hvnak ssze a balkni krdsek miatt.
Anglia s az OMM elgedetlen a bkefelttelekkel. Macednit visszaveszik, autonmit kap, visszaadjk a trkknek. Az oroszoknl maradnak az eddig megszerzett terletek. Az OMM okkuplhatja Hercegovint, Anglia pedig megkapja Ciprust. Ez a kiindulpontja az orosz-osztrk konfliktusnak.

     
Friss
     
Linkek
     
Blcsessgek

     
Szavazs
Lezrt szavazsok
     
Llekszmll
Induls: 2006-12-09
     

Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG