A volt 12. c oldala
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Men
     
Kptr
     
Ttelek
     
Egyszer modul

 

     
Trtnelem ttelek
Trtnelem ttelek : F) 2. Nemzetllamok kialakulsa a XIV. sz 2. felben (olasz egysg, nmet egysg kialakulsa)

F) 2. Nemzetllamok kialakulsa a XIV. sz 2. felben (olasz egysg, nmet egysg kialakulsa)

  2007.12.08. 22:01


 
Az olasz egysg
„Itlia nem tbb mint fldrajzi fogalom.” (Metternich)
Sztszrt kis llamok hrom rszre osztva: szak-, kzp- s dl-Itlia. szak iparosodottabb, dlen a mezgazdasg stagnl, vagy alig fejld. A Szrd-Piemonti Kirlysg Itlia legfejlettebb, legpolgrosodottabb terlete. Bele akarnak szlni a sajt llamuk vezetsbe, az rdekk a szttagoltsg megszntetse, Itlia egyestse.
Az egyestsnek kt mdja lehet:
- Alulrl: forradalmi mdon, a npfelsg elvre ptve, nllan. A feudlis dinasztik hatalmnak megtrse. Ideolgusa Giuseppe Mazzini, s Giuseppe Garibaldi. Az 1848-as forradalom is ilyen kezdemnyezs, de leverik.
- Fellrl: dinasztikus ton (egy dinasztia az lre ll) egy nagyhatalom segtsgvel. Vezetje Cavour grf. 15 000 katont kld a Krmi hborba, ezzel szmtva a francik segtsgre. 1858-ban Plombires-ben Cavour s Bonaparte Napleon Lajos trgyalsa: a francik 200 000 fvel segtenek, cserbe megkapjk Savoyt, s Nizzt. Cavour elkpzelse szerint nll terlet lesz az egysgests utn, mg Napleon szerint laza llamszvetsget hoznak ltre ln a ppval.
Hbor lesz!
Erviszonyok: Az oroszok nem szllnak be a krmi hbor miatt. A poroszok szintn gyjtik az erejket az egysgestshez. „Trkorszg Eurpa beteg embere.” 1858-ban I. Ferenc ellen bombamernyletet hajtanak vgre, a bomba angol volt, k sem avatkoznak bele.
Casus belli: a francia csapatok, francia terleteken elkezdenek felvonulni. Ezt az osztrkok fenyegetsnek rzik. A francia sajt jelzi az osztrk elnyomst az itliai terleteken, erre Ausztria elveszti trelmt, s hbort zen 1859-ben.
Az osztrkok a francik megtmadsa helyett visszavonulnak a vrngyszgbe. A francik mr a Szrd-Piemonti Kirlysgban vannak.
1859 jn. 4-n Magenta mellett van az els tkzet, ahol az osztrkok veresget szenvednek. Jn.24-n Solferinnl Ferenc Jzsef jabb veresge. (Henri Dumant: hozzanak ltre egy nemzetkzi szervezetet a betegelltsra, ez a Vrskereszt.)
1859 jl. 8-n Napleon bkt kt az osztrkokkal Villafrancban, ezzel elrulja az olaszokat, de nem csak ket, hanem Magyarorszgot is, mert neknk kapra jnne Ausztria veresge, mert fggetlenedni tudnnk. Az rulst kveten Cavour lemond.
Kzp-Itliban sorra felkelsek robbannak ki. Alkotmnyt, s a jobbgyok felszabadtst kvetelik. (Parma, Modena, Romaqua, Toscana) 1860-ban npszavazst akarnak, s csatlakoznak a Szrd-Piemonti Kirlysghoz.
1860 mj. 11-n Giuseppe Garibaldi vezetsvel a „marsalai ezer” (1067 f) partraszll Sziclia szigetn. 20 ezerre duzzadnak, elfoglaljk a szigetet, majd szeptemberre Npolyt is.
Okt. 1-jn Volturno mellett megszerzik vgkpp dl-Itlit. Garibaldi sikereinek hatsra Cavour visszatr. Csak a Vatikn, Rma, Velence s Lombardi maradt ki, ezeken kvl Itlia egysges. Cavour nem bzik Garibaldiban, ez bontja meg az egysget. 1860-ban Castelfidardnl Garibaldi legyzi IX. Pius seregeit, s a megszerzett terleteket tadja Cavournak.
1861 mrc. 18-n Torinban kikiltjk az olasz egysget. llamformja kirlysg, fvrosa Firenze, kirlya II. Victor Emmanuel.
1861-ben meghal Cavour.
1862-ben Garibaldi „Roma o morte!” (Rma vagy hall) felkiltssal megtmadja Rmt.
II. Victor Emmanuel seregei lltjk meg.
1866: Velence megszerzse. 1867: Garibaldi Rma elleni tmadst a francik visszaverik.
1870: Francia-porosz konfliktus, visszarendelik a francia katonkat.
1870 szept. 20-n az olaszok bevonulnak Rmba, ltrejn Olaszorszg. (De 1929-ig a Vatikni helyzet rendezetlen.)
 
A nmet egysg
1648: Vesztfliai bke, a Nmet-rmai birodalom sztesse. 1706: Rajnai szvetsg (Napleon). 1834: Zollferein, Nmet Vmszvetsg ltrehozsa. Ez gazdasgi szvetsg, de politikailag tovbbra is tagolt. Az egysget Poroszorszg, vagy Ausztria hozhatn ltre.
Elkpzelsek:
- Kisnmet egysg: kitlje Poroszorszg. Ausztria kizrsval az sszes nmet terlet egyestse. Poroszorszg vinn vgbe a Hohenzoller dinasztia irnytsa alatt. Protestns elvek szerint mkdne, tiszta nemzetllamot hoznnak ltre kls segtsg nlkl, dinasztikus ton.
- Nagynmet egysg: kitlje Ausztria. Ausztria, az ltala birtokolt terletek s a nmet terletek sszevonsa. Habsburg dinasztia hozn lre, Katolikus elvek szerint, laza szvetsget (konfdercit) akarnak ltrehozni.
- Magyar elkpzels: alkotmnyos Nmetorszg a poroszok vezetsvel. Magyarorszg Ausztrival perszonluniba lpne, majd levlna.
Megvalsuls: Az osztrkok vannak elnyben, mert nagyobb a birodalmuk. Poroszorszg clja a gazdasgi megersds. Lezajlik az ipari forradalom, elkezddik a vastvonalak kiptse. llamformja az alkotmnyos kirlysg, ln I. Vilmossal. A parlamentben liberlis tlsly, akik leszavazzk a fegyverkezsi programot. 1862 szeptemberben j kancellrt neveznek ki, Otto von Bismarck szemlyben. Elve: „Vrrel s vassal!” ltalnos hadktelezettsget, s a hadsereg modernizlst rja el. A bonapartizmus elveit kveti. Klpolitikai lpsei: semlegesti a tbbi nagyhatalmat. (az oroszok hlsak a lengyel felkels leversnek segtsgrt. A franciknak terleteket grnek, s azt, hogy csak szak-nmet szvetsget hoznak ltre. Anglinak kedvez a helyzet, mert ha ltrejn az egysg, kt tz kz lehet szortani Franciaorszgot. A trkk „Eurpa beteg embere”, meg messze is vannak. Olaszorszg nem fejezte mg be az egysgestst, s rdekegysg van kztk.)
Casus belli: 1852-ben 2 nmet tartomny (Hollstein, Schleswig) ltrehoz Dnival egy perszonlunit (IX. Keresztly) s Dnia maghoz is csatolja ezeket a terleteket.
Az megmentskrt indul a hbor. Ausztria is segt, s az osztozkodsnl Hollsteint kapja Ausztria. Poroszorszg a nmet szvetsg alkotmnyt javasolja Ausztria kizrsval, aki ezrt megtmadja a poroszokat.
1866-ban kitr a hbor. Jl. 3-n Kniggratz s Sadova kzt sszetkzik a kt sereg. A Benedek Lajos vezette osztrk seregek risi veresge. Ausztria bketrgyalsokat kr.
1866 aug. 23-n megktik a prgai bkt. Enyhe bkefelttelek, mert Ausztrit hlss kell tenni, mert a francik tmadni fognak a beteljesletlen gretek miatt. Velenct visszaadjk az olaszoknak, ltrehozzk az szak-nmet szvetsget ln I. Vilmossal.
Porosz-francia konfliktus:
A francik arra vrnak, hogy a poroszok s az osztrkok meggyengtsk egymst. El akarjk szigetelni Poroszorszgot, de ez nem sikerl. Az oroszok tovbbra is kimaradnak, az osztrkok hlsak az enyhe bkefelttelekrt, Anglia gy jr a legjobban, ha kimarad, s egymst marjk. Az olaszok hlsak Velence miatt. Minden nagyhatalom tvol marad.
1870-1871: ksz helyzet el kell lltani a francikat, hogy k legyenek az agresszorok.
1870-ben megresedik a spanyol trn, megindul a harc rte. Hohenzoller Lipt a porosz jellt. Emsben Benedetti francia kvet, s I. Vilmos trgyalsa. Megllapodnak, hogy nem egyestik a nmet s a spanyol terleteket. Bismarck meghamistja az emsi srgny szvegt, s a hamis vltozatot kzlik a lapok. „felsgnek nincs tbb kzlnivalja a nagykvettel.” Ez azt jelenti, hogy nem egyenl felek. A francik felhborodnak a srts miatt, III. Napleon gy dnt, tmadnak.
Mikorra megrkezik a hadzenet, a porosz sereg mr felkszlt. A hatrhoz kzel, Sedannl tkznek meg 1870 szept. 2-n. Francia veresg, III. Napleon s 100 000 katona fogsgba esse. Prizsban kikiltjk a kztrsasgot.
1871 jan. 18: Versaillesban ltrejn a Nmet Csszrsg. A francik 5 millird frank hadisarcot fizetnek, s tadjk Elzszt s Lotaringit.
1871 mj.10: Majna-Frankfurt: a vgleges bkeszveg alrsa.

     
Friss
     
Linkek
     
Blcsessgek

     
Szavazs
Lezrt szavazsok
     
Llekszmll
Induls: 2006-12-09
     

Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG