| Trtnelem ttelek : C) 4. A reformkori magyar trsadalom kiemelked alakjai (Szchenyi, Kossuth) |
C) 4. A reformkori magyar trsadalom kiemelked alakjai (Szchenyi, Kossuth)
2007.12.08. 21:56
Szchenyi Istvn
1791. 09.21-n szletett Nagycenken. Apja Szchnyi Ferenc, anyja Festetich Julianna. Retardlt gyerek, 6-7 ves korban mg nem olvas. Mr gyerekkorban is tud magyarul. Katonnak sznjk, 1813-ban a lipcsei csatban futr. A bcsi blok hrhedt alakja (Stefferl grf) sok nvel kikezd. Wesselnyi br a bartja, hedonista letmdot folytatnak. Kikezd a sgornjvel, aki ngyilkos lesz. Ekkor dbben r lhasgra. Elmeneklne sajt maga ell. Elkezd utazgatni, bejrja Eurpt, ltva Anglia fejlettsgt rdbben hazja elmaradottsgra. Szchenyi, amit elgondol, azt lerja, majd vghez is viszi. Elindtja a ltenysztst s a lversenyeket, gy a magyar arisztokratknak nem kell klfldre menni szrakozni. Ltrehozza az els kaszint (a bevtel itthon marad).
Az 1825-27-es orszggylsen felll, s magyarul felajnlja egyvi jvedelmt a Magyar Tudomnyos Akadmia fellltsra. Tbben is csatlakoznak hozz. Apja pedig a knyvtrt ajnlja fel a nemzetnek.
Els mve a Hitel, amit1830-ban adnak ki. Ez az els magyar sszefgg reformprogram. A magyar nknek ajnlja. Az sisg trvnye ellen, a jobbgyok helyzetrl, robotrl r benne. Nagy vitkat vlt ki. Az arisztokrcia a f tmogatja, pedig ket ostorozza benne. Desewffy Jzsef, Taglalat cm mvben prblja megcfolni.
1831: Vilg (vilgossg) kiadsa. A jobbgykrdst feszegeti.
Stdium: 1831-ben rja, de a cenzra kt vig l rajta, gy csak 1833-ben tudjk kiadni.
- Hitelre van szksg
- Aviticitas eltrlse (sisg trvnye)
- Fiscalitas eltrlse: a birtok ne szlljon vissza a koronra, vezessenek be illetket
- Jus proprietatis: a nem nemesek is kaphassanak fldet
- Trvny eltti egyenlsg nemeseknek s nemteleneknek
- Trvnyes prtvd: a nemtelenek birtokpereit kpviseli
- A hziadt a nemesek is fizessk
- Infrastruktra fejlesztse
- A szabad piac akadlyozsnak megszntetse (chek, monopliumok)
- A magyar nyelv legyen a hivatalos 1835.01.01-tl
- Csak a helytarttancs kzvettsvel kormnyozzon Bcs
- Nyilvnossg
Szchenyi programja:
- Magyarorszg polgrosodsa, kapitalista gazdasg.
- A polgrosods a Habsburg birodalmon bell legyen.
- Mezgazdasg fejlesztse
- A jobbgykrdsben a jobbgy legyen az rdekelt. „Se bot, se vessz nem hozott mg egy orszgot is virulsra!”
- Arisztokrcia vezetsvel
- Reformok tjn, lpsrl-lpsre kell megvalstani
- Kimvelt emberfkre van szksg
- Az szre kvn hatni, ha az emberek tudatosak, gyorsabban lehet haladni.
Kossuthtal csak a fejlds vgya a kzs, egybknt merben ms mdon szeretnk megvalstani az orszg megreformlst.
Az 1848. 04.11-n meghozott trvnyek kvetkezmnyeknt Szchenyi kerl a kzmunkagyi miniszteri pozciba. A ’48-as forradalmak leverse utn nvd gytri, orvosi tancsra lemond posztjrl.
Kossuth Lajos
1802.09.19-n szletett Monokon. Apja a kisnemesi szrmazs Kossuth Lszl, anyja Wber Karolina Sarolta, egy postamester lenya. 1808-14-ig a storaljajhelyi piaristknl tanul, majd 1815-18-ig Eperjesen aztn Srospatakon a reformtus gimnziumban tanul. Mr akkor ltszik, hogy Kossuthbl nagy orszghbort lesz. gyvdnek tanul. 1831-ben, a koleralzads idejn csendesti le a felhborodott parasztokat. Az 1832-36-os orszggylsen rja az Orszggylsi Tudstsokat, majd a Trvnyhatsgi Tudstsokat. Brtnbe kerl, 3v 5 napig, ahol megtanul angolul, kzgazdasgtant tanul, s mint fnixmadr kerl ki onnan amnesztival. Metternich tlete, hogy szerkessze a Pesti Hrlapot. 1841. 01. 2-n el is indtja. 40-rl 4000-re duzzad a vsrlk szma. teremti meg a modern jsgrs alapjait. jtsai: vezrcikk, mindenkit rdekl dolgokrl r a legklnbzbb tmkban. Itt teszi kzz a programjt, ezrt levltjk tisztsgbl. Programja: Szchenyivel csak a fejldsvgyuk a kzs, hogy polgri Magyarorszgra van szksg, s sem akar elszakadni a Habsburg birodalomtl.
- Gazdasgi s politikai fggetlensg az rks tartomnyoktl
- Ktelez rkvltsg bevezetse, krtrts a fldesuraknak
- Iparfejleszts („Ipar nlkl a nemzet flkar ris!”)
- Vezets a liberlis kzpnemessg kezben legyen
- Forradalmi vltozsokat akar, nem reformokat
- Az rzelmekre kvn hatni, nem az szre
- Npkpviseleti orszggyls a rendi gyls helyett
- rdekegyeztets programja
- Vdvmrendszer bevezetse
1841-ben tmogatja az Iparegyeslet ltrehozst.
1842: Ipari killts a magyar termkek bemutatsra. Vastvonal kell Fiumig a termkek eljuttatsig (Magyar Kereskedelmi Trsasg)
1843-44: Vdvmrendszer, Vdegylet ltrehozsa. Tagjai 6 vig csak Magyar termket vsrolnak, akkor is, ha drgbb s rosszabb minsg. Elnke: gr. Batthyny Kzmr, alelnke Teleki Lszl, titkra Kossuth.
Az 1848-as utols rendi orszggylsen Dek visszavonultval Kossuth lesz a vezr. Rismer, hogy a nagy krdseket nem hozhatja el. Az osztrk rks tartomnyok alkotmnyt kvetei. Megszavazzk a hzadt (az orszggyls kltsgt a nemesek lljk) s az sisg eltrlst, de nincs sz ktelez rkvltsgrl stb… Mikor mrcius 3-n Pozsonyba rkezik a francia forradalom hre, Kossuth taktikt vlt. Flirati beszdet mond, minden kvetelst sszefoglal, ami a magyarsg szempontjbl fontos.
- Ktelez rkvltsg
- Kztehervisels
- A helytarttancs a magyar orszggylsnek szmoljon be
- Orszgos pnztr ltrehozsa
- Alkotmnyt a birodalom npeinek
Az uralkod hazahvja a fherceget idhzs gyannt, de tl nagy a klpolitikai nyoms. Mrc. 13-n Bcsben is kitr a forradalom, Kossuth Pestre zen, hogy kezdjenek el mozgoldni, hogy nyomst gyakoroljanak az udvarra. Mrc. 14-n a felshz elfogadja a flirati beszdben elhangzottakat. Kossuth s 100 kpvisel felhajznak Bcsbe a magyar kvetelsekkel 03.15-n. Ferdinnd 04.11-n szentesti ezeket a trvnyjavaslatokat. Kossuth a pnzgyi trct kapja. 1848 jniusban van az els npkpviseleti orszggyls. Jl. 11-n elmondja lete beszdt, ez a megajnlsi beszd. Egy 200 000-es sereg s 42 milli forint megszavazst kri, s meg is szavazzk neki. („Leborulok a nemzet nagysga eltt”)
Ferdinnd a hadgy s a pnzgy kzss ttelt kveteli a Batthyny kormnytl, m ezt megtagadjk, s kiadjk a Kossuth-bankt 1, 2, 5 Ft-os cmletekben. Batthyny s mg sokan msok lemondanak, gy Kossuth, Mszros s Szemere. Az vezetskkel alakul meg az Orszgos Honvdelmi Bizottmny. Elnke Kossuth, gy lett a vgrehajt hatalom feje. Sajnos elg sok sszetzs van Kossuth s Grgey, s Kossuth s Szemere kztt. Ksbb ez is kzrejtszik majd a szabadsgharc buksban, csakgy mint az, hogy, a kormny tbb esetben is ksn dnt a hadsereg, vagy a nemzetisgek sorsrl. A mrc. 4-n kiadott oktrojlt alkotmnyra vlaszul Kossuth a fggetlensgnk kimondst kri. Ezt zrt lsen elvetik, de nylt lsen megszavazzk. Kimondjk a Habsburg hz detronizcijt, s az j llamformt, a kirly nlkli kirlysgot, melynek lre Kossuth kerl, mint kormnyz. Lemond az OHB miniszterelnki tisztsgrl, s Szemere Bertalan kerl a helyre. Sajnos ez a kormny mr meg sem kzelti a Batthynyt. A fggetlensg kimondsa hozza magval azt a tnyt, hogy a magyarok elvesztik az nvdelem jogt, gy az oroszoknak okuk lesz a tmadsra. Az belpskkel elkezddik a szabadsgharc sztverse. A kormnynak ismt ksn szletett dntse kvetkeztben nem tudjuk sszevonni a csapatokat, egyre tbb veresget szenvednk. Augusztus 9-n Kossuth lemond. A teljes polgri, s katonai irnytst Grgeyre bzza, attl az idponttl mikor mr kint van a hatron tl. Orsovnl szkik ki.
Bvebben Szchenyi:
Grf Szchenyi Istvn munkssga:
Grf Szchenyi Istvn 1791-ben szletett Bcsben. Apja grf Szchnyi Ferenc, felvilgosult szellem jozefinista, aki azonban egyre inkbb kibrndult a Habsburgokbl, s vlt a nemzeti kzmvelds vezralakjv (a Nemzeti Mzeum (1802) s a Nemzeti Knyvtr megalapozsa). Anyja grf Festetich Jlia, grf Festetich Gyrgy nvre, aki megalaktja Keszthelyen az els magyar gazdasgi fiskolt (Georgikon). Istvn gyermekveit Nagycenken s Bcsben tlttte. Ezutn 22 ves korban katonskodott, s rszt vett - futrknt - az 1813-as „npek csatjban” (Lipcse). Ezutn eltvolodott a katonai plytl, s elkezdte lni az tlagos ifj arisztokratk fnyz lett. Ezt a fajta letmdot azonban csmr kvette, s Szchenyi felismerte hazja elmaradottsgt. Ebben az idben eurpai krutakra utazott. Fleg Anglit ltogatta, ahova bartja, Wesselnyi Mikls ksrte el. Itt a ltenyszts s versenyeztets, az ipar fejlettsge s a Parlament volt r nagy hatssal. Felismerte tovbb hogy a centrumterletek (=Anglia) fejlettsgben messze a perifrik (=Magyarorszg) eltt jrtak. Ekkor fogalmazdott meg letclja: „Mita lek kimondhatatlan vgy ltezik bennem Magyarorszg kifejtsre”. Rendkvl lelkesen vetette bele magt a teendkbe, s mg Matternich-el is felvette a kapcsolatot, aki megkedvelte. Szchenyi bzott tovbb Bcs tmogatsban is, trekvsei azonban nem hoztak sok eredmnyt.
Ezutn a 20-as vekben gyakorlati trekvsei vltak meghatrozv: a ltenysztssel s versenyeztetssel kezdett foglalkozni (mve: Lovakrl), ezrt megalaptotta a Nemzeti Lovardt, 1827-ben alaptotta meg az angol klubok mintjra a Nemzeti Kaszint, ami a formld reformellenzk kzpontjv vlt. Hasonl kaszink alakultak az orszg tbbi vrosban (pl.: Debrecenben) a 30-as vek legelejn.
Hitel:
Ezt kveten ismt elmleti munkssga lett a meghatroz. 1830. janur 28-n megjelent Hitel cm mve. Ennek elzmnye 1828-as hitelkrelme volt. Egy osztrk banktl akart klcsnt (10000 Ft-ot) felvenni, m krelmt elutastottk, mondvn, hogy nincs kell biztostka. A magyar nemesi birtokokat ugyanis a fiscalits (a kincstr hramlsi joga) s az sisg trvnye (aviticitas) miatt a birtokosok nem adhattk el birtokaikat, a csald kihalsa utn pedig fldjk visszaszllt az uralkodra (Ez 1351-tl, Nagy Lajos ta gy volt). A Hitelben Szchenyi a magyar gazdasgi s politikai letre koncentrlt, ttelt pedig gy fogalmazta meg: A magyar fldesr szegnyebb, mint lehetne.
A gazdasg fejlesztse teht szerinte ltkrds, ugyanis a dekonjunktra idszaka a magyar nemessg nagy rszt fenyegette. A gazdasg tks talakulshoz azonban hitelre volt szksg, amit szinte lehetetlenn tett az letben lv fiscalits s az sisg trvnye. Ezeket teht el kell trlni, s biztostani kell a nemtelenek birtokvsrlsi jogt (Jus proprietatis), melynek eredmnyekppen a fld polgri tulajdonn vlik.
Ezen kvl szorgalmazta a jobbgy felszabadtst, melynek rvn a parasztok felszabadulnak a fldesr gazdasgi s szemlyi fennhatsga all. Ezt Szchenyi nkntes rkvltsg formjban kpzelte el, vagyis a paraszt a fldesr ltal megllaptott sszeg egyszeri kifizetsvel vlthatta volna meg magt. Ezutn a paraszt fldjnek tulajdonosv, vagy brljv vlt volna. Ez azonban nem jelenten azt, hogy a parasztok birtokolnk az sszes fldet, ugyanis hatalmasak voltak ekkor a majorsgi fldek. A robotot pedig ezutn a parasztok a brmunkval helyettestettk volna.
Szchenyi ezeket a reformokat az arisztokrcia vezetsvel kpzelte el, ehhez azonban nvelni kellett a kzmveltsget, mivel szerinte egy orszg fejlettsge a kimvelt emberfk szmtl fgg. A Hitel megbolydtotta a magyar politikai letet: sokan tmogattk, de szmos ellenzje is akadt, pldul a konzervatvok, s a felvilgosult rendi nacionalista irnyzat csoportok. Az ellenzk krbe tartozott pldul grf Dessewffy Jzsef is, aki A Hitel czm munka taglalatja (1831.) mvben brlta Szchenyi munkjt. Istvn ugyanis lesen brlta az arisztokrcit, ugyanakkor fenntartotta nekik a vezet szerepet. Dessewffy attl flt, hogy a nemesi kivltsgok eltrlse veszlyeztetheti a nemzet stabilitst. Dessewffy a f problmnak a ketts vmrendszert tartotta.
Vilg:
Szchenyi erre vlaszul adta ki Vilg (itt vilgossg) cm munkjt, melyben rszletesebben taglalta nzeteit, fleg a parasztsgra nzve. Ezt tragikusan idszerv tette az 1831-ben kitrt felvidki parasztfelkels.
Stdium: (B ttel!)
1833-ban ltott napvilgot harmadik jelents mve, a Stdium. Ebben vgleg rendezi, s pontokba foglalja gondolatait. Kifejti, hogy a reformokat hrom tren kell elvgezni: Gazdasgi tren: hitel biztostsa (1.), az sisg s a fiscalits eltrlse (2-3.), a Jus proprietatis bevezetse (4.), az infrastruktra fejlesztse (8.) valamint az ipari szabad verseny biztostsa (9.)
Trsadalmi tren: a trvny eltti egyenlsg biztostsa (5.), a trvnyes prtvd kialaktsa (6.) s a kztehervisels (7.) kialaktst akarta elrni, amely a trsadalmi jogegyenlsghez s a feudlis viszonyok eltrlshez vezet.
Politikai tren: ide sorolhat a trsadalmi tren tervezett sszes jts, valamint a magyar nyelv gye (10.), helytarttancs egyedli irnytsnak elve (11.), s a nyilvnossg biztostsa a trvnyhozs minden terletn (12.).
Szchenyi ezeket az jtsokat a Habsburg Birodalmon bell kpzelte el, irtzott minden elszakadsi ksrlettl s radikalizmustl. Ennek arisztokrata szrmazsa volt az oka, s az, hogy Szchenyi ltta, hogy nincs komoly eslyk a magyaroknak a Habsburgok ellen.
Gyakorlati tevkenysge:
Vsrhelyi Pl tervei alapjn s Szchenyi kezdeti irnytsval valsult meg a Tisza szablyozsa. Ezutn Szchenyi rszt vett mg a Duna szablyozsban is s megalaptotta az els magyar gzhajzsi trsasgot (Els Dunagzhajzsi Trsasg), ami a Dunn s a Balatonon indult be. Ezen kvl az kezdemnyezsre ltestettek budnl tli kiktt, s egy gzgppel mkd hengermalmot is felptettek. Szorgalmazta tovbb a magyarorszgi selyemherny-tenyszts elterjesztst, s a takarkpnztrak fellltst.
Egyik jelents eredmnye a Lnchd megpttetse volt, amely William (Thierney) Clark tervei alapjn, Adam Clark kivitelezsben kszlt el (1842. augusztus 24. - 1849. november 21.). A Lnchd azrt is jelents volt, mert ez ttt elszr rst a nemesi admentessgen, ugyanis a hdpnzt mindenkinek fizetnie kellett. A hidat 1849-ben Haynau avatta fel.
Szchenyi reformkoncepcijra jellemz volt:
A reformokat az arisztokrcia vezetsvel akart bevezetni. Az arisztokratk j rsze azonban rzketlen volt trekvseivel szemben, hiszen az nekik tbbet rtott, mint hasznlt. Tovbb, Bcs egyttmkdsvel kpzelte el a reformokat. Bcs azonban htrltatta a folyamatot, Szchenyi hite viszont az udvarban ennek ellenre sem rendlt meg.
Evolciszer lass fejldst kpzelt el, m a jelentkez problmk tlsgosan lelasstottk a reformfolyamatokat. 1840-ben a reformellenzk lre a mr radiklisabb Kossuth Lajos llt, s Szchenyi egyre inkbb a kormny fel sodrdott.
A 30-as vekben jellemzv vlt a reformmozgalmak kibontakozsa, melynek kls s bels okai, felttelei is voltak.
Kls okok: 1830-ban forradalom trt ki Prizsban, tovbb Lengyelorszgban s Belgiumban. A Szent Szvetsg ennek hatsra meggyenglt, s gy Bcs enyhbb politizlsra knyszerlt, s gy a hazai politikai erk mozgstere bvlt.
Bels okok: Ezek vilgtanak r a reformok szksgessgre. Ilyen pldul Szchenyi Hitel-e, amely mozgsba lendtette a hazai politikai kzgondolkodst. Egy msik esemny is meghatroz volt, ez pedig az 1830 tavaszn kibontakozott kolerajrvny volt. A fertzst valsznleg Galcibl hoztk be. A betegsg ellen nem tudtak hatkonyan vdekezni, ezrt karantnokat s vesztegzrakat alaktottak ki, valamint Bizmuttal ferttlentettk a kutakat.
Problma: A karantnok s vesztegzrak elzrtk a felvidki szlovk zsellreket az alfldi alkalmi munkalehetsgektl, s gy az hhall fenyegette ket. Az elgedetlensg msik kivltja a ferttlentszer szakszertlen adagolsa volt. A bizmutport ugyanis nhol tladagoltk, ami betegsgekhez vezetett. Ezt a parasztok gy rtkeltk, hogy az urak meg akarjk mrgezni a npet, s ezrt tbb megyben is kaszra kaptak az elkeseredett emberek. Ez egy parasztfelkelst eredmnyezett 1831-ben, m ezt hamar levertk.
A nemessg azonban megrmlt, hiszen vilgoss vlt elttk, hogy a knnyen befolysolhat parasztsgot akr ellenk is tudja fordtani az udvar. A reformok teht elkerlhetetlenek voltak.
Szchenyi s Kossuth ellentte:
Szchnyit az egsz orszg tisztelte gyakorlati tevkenysgrt, m nem adta fel elkpzelseit, de az id tllpett rajta. Ennek az elkpzelsnek Kossuth tevkenysge merben ellent mondott. Szchenyi a Kelet npe cm mvvel indtotta meg a harcot 1841-ben. igazbl Kossuth Bccsel szembefordul gyors s radiklis reformprogramjt ellenezte, de csak Kossuth modort merte tmadni, mondvn, hogy a szvekhez szl az sz helyett, rzelmeket korbcsol, s gy az evolci helyett revolcit idz el. Kossuth tiszteletteljesen vlaszolt az t rt vdakra 1841-ben a Felelet a kelet npre cm mvvel. Fenyegeten szlt tovbb az arisztokrcihoz, mondva: Veletek, ltalatok, ha tetszik; nlkletek, ellenetek, ha kell. A kzvlemny Kossuth programja mell llt, s gy Szchenyi elszigeteldtt, s a kormny illetve az jkonzervatvok fel sodrdott.
24. SZCHENYI S KOSSUTH NZETEI, PROGRAMJAI A POLGRI TALAKULSRT
Szempont
|
Szchenyi
|
Kossuth
|
letplya
|
Bcsben szletett, udvarh, katolikus arisztokrata csaldban. Katonatiszti plya (gyri s lipcsei csata), utazsok Eurpban Wesselnyi grffal (Anglia, Trkorszg stb.)
|
Zempln megyei evanglikus kisnemes, egy vagyontalan gyvd fiaknt szletett Monokon.
|
Politikban val feltns
|
1825-s orszggyls alshzban felajnlst tett a Magyar Tudomnyos Akadmia megalaptsra
|
Az 1832-1836-os orszggylsen vett rszt elszr, egy tvollv arisztokratt kpviselt
|
llamforma
|
Alkotmnyos monarchia
|
Fggetlen nemzeti llam (eleinte a Habsburg birodalom keretein bell)
|
A reformok kerete s trsadalmi bzisa
|
Minden reformot az udvar egyetrtsvel akart megvalstani az arisztokrcira tmaszkodva
|
Elkpzelhetnek tartotta az Ausztritl val bks vagy harc ltali elszakadst, a reformok irnytst a kzpbirtokosok irnytsval kpzelte el
|
Alkotsai
|
Magyar Tudomnyos Akadmia, Nemzeti Kaszin, lverseny, ltenyszts hazai fellendtse, Vaskapu hajzhatv ttele, Tisza-szablyozs, dunai, balatoni gzhajzs tmogatsa, gzzel hajtott hengermalom, hajgyr s tli kikt ltestse, selyemherny tenyszts npszerstse, Lnchd
|
Orszgos politikai sajt ltrehozsa, Vdegylet, rszt vett az Iparegyeslet a Gyralapt Trsasg s a Magyar Kereskedelmi Trsasg ltrehozsban, az Ellenzki Nyilatkozat egyik szerkesztje,
|
Mvei
|
Hitel, Vilg, Stdium, Kelet Npe, (Lovakrul)
|
Orszggylsi Tudstsok, Trvnyhatsgi Tudstsok, Pesti Hrlap, Hetilap, Felelet
|
Gazdasgi programja
|
sisg s hramlsi jog eltrlse (rksdsi illetk bevezetse), birtokszerzs joga (de nemesi s nemtelen fld szolgltatsai kztt klnbsget kell tenni), kztehervisels;
Jobbgyterhek, monopliumok, chek, rszabsok, bels vmok eltrlse, hatkony brmunka alkalmazsa, nkntes rkvltsg, Pest-centrikus kzlekedsi hlzat,
|
Kztehervisels, ktelez rkvltsg llami krptlssal, vdvmok bevezetse, iparfejleszts, vilgpiac fel nyitott kzlekedsi hlzat kiptse
|
Politikai program
|
Trvny eltti egyenlsg, brsgi trgyalsok nyilvnossga, kzrintkezs nyelve (trvnykezs, szerzdsek) a magyar legyen, tolerns nemzetisgpolitika (magyarosts a gazdasg nvekedse, a jogkiterjeszts, a kultra felemelse rvn)
|
rdekegyests, jogkiterjeszts, rendi alkotmny liberlis tovbbfejlesztse, nemzetisgiek magyarostsa (radiklisan, a magyar nyelvoktats ktelezv ttele ltal), npkpviselet,
|
Klpolitika
|
A birodalmat mindenkppen meg akarta tartani, mert flt a kormnyzattl s az orosz terjeszkedstl, elnyt ltott a politikai, gazdasgi egysgben
|
|
Az udvarral val viszonya
|
1848-ban Dblingbe kerlt ideggygyintzetbe, amely az tvenes vekben gyakorlatilag hzi fogsgot jelentett (folyamatos rendri zaklatsok); halla mig rejtly (ngyilkossg?, mernylet?)
|
Bebrtnztk, 1837-tl 1840-ig volt fogsgban
|
| |