Trtnelem ttelek : C) 3. Nagy fldrajzi felfedezsek,hatsuk(okok,tnyezk,ffedezk,hdtk,kzvetlen-,kzvetett hats,feudalizmus buk,tks term) |
C) 3. Nagy fldrajzi felfedezsek,hatsuk(okok,tnyezk,ffedezk,hdtk,kzvetlen-,kzvetett hats,feudalizmus buk,tks term)
2007.12.08. 21:44
A Trk Birodalom terjeszkedsvel a levantei kereskedelmi utak az kezbe kerlnek. Kialakul a kzvett kereskedelem A npessg nagy nvekedsnek indul, ezrt meglnkl a kereskedelmi forgalom. Az eurpai arany- s ezstbnyk kimerlnek, aranyhsg alakul ki. A keletrl berkez fszerekhez, selyemhez j lenne kzvetts nlkl hozzjutni.
Segt tnyezk:
- a Fld alakjrl val tudomnyos ttel. Az egyhz a geocentrikus vilgkpet, s a lapos Fld elmletet tantja. Ptolemaiosz s Toscanelli elmlete: a Fld gmbly. Ha a Fld gmbly, nyugat fel hajzva is eljuthatnnk keletre, gy kerlve ki a trkket.
- Irnyt feltallsa: Yi-hszing, a VIII. szzadban, Eurpban 1269-ben Petrus Peregrinus de Marcourt tallja fel.
- j hajtpus: karavella: tbb rbocos haj. Gyorsabb s biztonsgosabb mint az eddigi hajtpusok. Lehetv teszi a nylt tengeren val hajzst.
- Csillagtblzatok, kezdetleges trkpek, hajnaplk rsa. Ksbb ezekbl hajzsi kziknyvek lettek.
Felfedezk: portuglok, spanyolok. Portugliban Sagresban Tengersz Henrik hajsiskolt alapt.
- 1471: elrik az Egyenltt.
- 1482-83: Diogo Cao tl is halad rajta.
- 1487: Bartolomeo Diaz elmegy a Jremnysg-fokig.
- 1497: Vasco de Gama megkerli Afrikt s eljut indiba.
- 1492: Kolumbusz Kristf elindul els tjra. A kirlyntl 3 hajt kap (Santa Maria, Nina, Pinta) s aug. 3-n Palos kiktjbl tnak indul. 2-33 ht utazst tervezett, de csak oktber 12-n rkeznek meg. A matrzok mr lzadst terveznek. Rodriguez Bermejo pillantja meg elszr az Indinak hitt fldet Guanahaninl. 1493-ban az els tja Izabellkhoz vezet, ajndkokat, klnleges nvnyeket visz nekik. Mg 93-ban elindtjk a msodik utat, 96-ig van ott. Tovbbi utak: 1498-1500, 1502-1504. 1506-ban teljesen elszegnyedve hal meg.
- Amerigo Vespucci tanulmnyozza a hajnaplit, is elindul, majd rjn, hogy ez nem lehet India.
- 1500: Cabral felfedezi Brazlit
- 1519-1522: Magelln krlhajzza a Fldet. Dl-Ameriknl megtallja az tjrl az Atlanti- s Csendes-cen kztt. 5 haj s 269 ember indul, 1 haj s 18 ember tr vissza. Maga Magelln is meghal.
Hdtk: a fehr ember elvileg a keresztnysget s a civilizcit viszi kzjk. 1519-21 Hernan Cortez az aztkok kzt hdt. Egy id utn szembeszllnak vele. 1532-34 kztt Pizarro kiirt egy egsz inka trzset.
Terlet megismerse, kapcsolat felvtele a bennszlttekkel (kezdetben bksek) majd kereskedelmi kapcsolatok kialaktsa. Telepek ltrehozsa, ellenttek kialakulsa, a fehr telepek felszmolsa, bosszhadjratok, a terlet gyarmatostsa, kirablsa.
Jelentsge: a levantei kereskedelem helyt az Atlanti-ceni kereskedelem veszi t. Sok arany, ezst ramlik be, j nvnyeket ismernek meg: burgonya, kukorica, mk, paradicsom, paprika, dohny. A bennszltteket kiirtjk, vagy knyszermunkra, rabszolgasgra knyszertik ket. A fehrek betegsgeit megkapjk. Afrikbl bevisznek feketket is. Trzsfnkktl gyngykrt veszik meg ket, vagy egyszeren elraboljk. Ltrejnnek a gyarmatbirodalmak. (Angol, francia, spanyol, portugl, nmetalfldi.) Elkezd felbomlani a feudalizmus, megindul a tkstermels s a kapitalizmus.
A vilgot 3 fejldsi szintre lehet osztani:
- Centrum: a hdt eurpai llamok. Itt indul mag a kapitalizlds, urbanizci.
- Flperifria: kzp- s kelet-Eurpa.
- Perifria: gyarmatok, Oroszorszg, monokultrs gazdasg orszgok.
1493: A ppa beavatkozik a spanyol-portugl viszonyba. VI. Sndor bullja: a hdts hatrvonala az Azori-szigetektl 100 km-re legyen egy fggleges vonalon. Spanyolok nyugatra, portuglok keletre terjeszkedjenek. 1494: Tordesillasi szerzds: Zldfoki-szigetektl 370 mrfldre legyen a hatr. 1512: Fszer-szigetek, 1543: Japn felfedezse.
A tkstermels kezdetei
Demogrfiai nvekeds, lelmiszerr-robbans. Nvekszik a npsrsg, de arnytalanul. Urbanizci, jrvnyok ritkulsa. Az iparbl lk letkrlmnyeinek romlsa. Ugyanazrt az rurt tbbet kell termelni, vagy keresettebbet kell ellltani. (Pl.: poszt)
Hatkonyabb kell tenni az ipari szervezeteket. A ches termels helyett kell valami. Ez a kiadsi rendszer.
szak-Itliban s Flandriban jelenik meg elszr. A kereskedk nyersanyagot visznek a falvakba decemberben, janurban s februrban, mikor a parasztok nem dolgoznak. Fknt ruhkat ksztenek gy, s tmegtermelsre alkalmas cikkeket.
Manufaktrk kialakulsa. Manu facere: kzzel csinlni. Csak ebben hasonlt a chekhez.
A chekben chtrvnyek szerint mester, legny, inas, kosztrt s kvrtlyrt dolgozik. Egyszer rutermels: ru-pnz-ru alapon. Minsgi rut adnak ki, mremeket. A manufaktrkban tks s brmunks van, aki brrt dolgozik. Megjelenik a munkamegoszts. llami trvnyek szerint dolgoznak. Tke-ru-profit krforgsa. Mennyisget termelnek, nem minsget. Nem rossz minsgek, de nem is agyoncizelltak. Nem csak a textiliparban, hanem pl. az tvssgben is megjelenik.
A tkefelhalmozs forrsai: Iparbl, gyarmatosts ltal, kereskedelem s kalzkods nyomn. Kialakulnak a kereskedelmi trsasgok. 1600: Kelet-indiai Trsasg. A manufaktrk s chek korban rengeteg ch tnkremegy. Bellk szedik ssze a brmunksokat.
Enclosure: bekertsek: Angliban juhtenysztssel foglalkoznak, a juhok ignytelen volta miatt.
N a bnzsek szma, VI. Edward vres trvnyei.
Ltrejn a tkstermels kt alapfelttele:
- egyeseknl tke halmozdik fel
- az eszkzktl megfosztott brmunksok kialakulsa.
egy msik kidolgozott ttel:
A nagy fldrajzi felfedezsek s hatsaik
Ny-Eurpa gazdasga a 15. sz.-ban gyors temben fejldtt, a kzpontba fknt a posztgyrts s az atlanti kereskedelem kzpontjv vl Flandria kerlt.
A pnzek nemesfmbl kszltek, gy egyre tbb ezstre s aranyra volt szksg. Ugyanakkor a keleti kereskedelem kivitte Eurpbl a nemesfmeket, mivel az egyre drgul Levantei kereskedelem (-Itlia kelettel, trkk kisajttjk) ltal behozott luxuscikkekrt nemesfmmel fizettek.
Ezekre a luxuscikkekre (porceln, selyem, illatszerek, bors, vanlia) nagy szksg volt, mert nem csak az lvezetet szolgltk, hanem pldul tartstsra is hasznltk ket.
A bnyk azonban kezdtek kimerlni, ekkor lendlt fel a Magyarorszgi nemesfm bnyszat.
Az araboktl tvett irnyt s egyb helymeghatrozst szolgl eszkz, a firenzei Toscanelli ltal elksztett vilgtrkp, mely mr gmb alaknak kpzelte el a fldet (fldgmb!), lehetv tette a partvonalak elhagyst. Evezs hajk helyett vitorlsokat, karavellkat kezdenek hasznlni.
A portuglok s a spanyolok a 15. sz. kzeptl indtottak felfedez utakat arany- s fszerszerzs cljbl Afrika partjai mentn, s tlptk az Egyenltt (1471.) is:
-Bartolomeu Diaz elrte a Jremnysg fokt (1487., Afrika legdlebbi pontja)
-Vasco da Gama Afrika megkerlsvel kikttt az indiai Klikutban (1498.)
Az Egyenlttl dlre van egy szlmentes vezet, s ezrt ez az t Indiba egy vigtartott!
A portugl herceg, Tengersz Henrik (1394-1460.) megfigyeltornyot, hajgyrat s tengerszeti akadmit hozott ltre Sagresben. A dlrl visszatr hajsok tapasztalatai alapjn trkpeket ksztettek.
1492. okt. 12. – Kasztliai Izabella tmogatsval 2 hnap alatt jutott el az olasz Kolombusz
Kristf ’Indiba’, a Gvanahani-szigetre (San Salvador, Bahama-szk).
1504-ig mg hromszor kelt t az cenon, elrte Kubt, Hispaniolt (Haiti s Dominica),
Puerto Ricot, Panamt s Jamaict. Kolombusz azt hitte, hogy Indiba jutott el, mivel Toscanelli rossz fldsugrral szmolt.
Nemesfmeket, drgakveket, j nvnyeket s indinokat hozott Eurpba.
Amerigo Vespucci jn r, hogy egy j kontinenst fedeztek fel. Elri a La Plata torkolatt D-Amerika mentn hajzva (1501-1504.), s 1500-ban a portuglok birtokba veszik Brazlit.
1513-ban felfedezik a Golf-ramlatot.
1519. – Magelln megkerli a Fldet. Clja a fszerterm szigetek s az Eurpa kzti
kzvetlen t megteremtse, meg is tallja az Atlanti-cen s a Csendes-cen kzti tjrt. Magelln a Flp-szigeteknl a bennszlttek ltal meghalt, de egyik hajja 1522-ben visszatrt Spanyolorszgba.
Az j terletekrt a spanyolok s a portuglok versengtek, ezrt ppai kzvettssel egyezsget ktttek:
A Tordesillasi- (1494., Zldfoki-szk., K: portugl, Ny: spanyol), majd a Zaragozai- szerzds (1529., zsia) egy, illetve kt hosszsgi kr mentn osztotta fel a felfedezett vilgot.
A felfedezk kereskedelmi telepeket hoztak ltre, majd a terleteket gyarmatostottk. zsia fejlett orszgain csak kereskedtelepeket tudtak ltrehozni. Lisszabon a tvol-keleti ruk eloszt helye lett. Kialakult a 4 kontinensre kiterjed vilgkereskedelem.
Amerika nemesfmekben s ltetvnynek alkalmas terletekben bvelkedett, az indin
kultrk pedig csak az egyiptomi birodalom szintjn lltak, k s fa fegyverekkel vdekeztek a spanyolok ellen, gy knny volt megszerezni ezeket a kincseket.
A spanyol hdtk 10 v alatt elfoglaltk s leromboltk a fejlett indin kultrkat:
Az aztkokat (Hernando Cortez, 1535.), az inkkat ( Pizzaro, 1532.), s a majkat (Alvarado, 1523.).
Bnykat nyitottak, s ltetvnyeket ltestettek (kukorica, dohny, indig), ahol zsiai nvnyeket is termesztettek.
Kezdetben az slakosokat dolgoztattk, de k nem vltak be (eurpai betegsgekkel szemben nem ellenllak), szmuk egy vszzad alatt a tizedre cskkent, ezrt Afrikbl nger rabszolgkat hoztak.
-Az ltetvnyek termkei Eurpba ramlottak, szmos nvnyfajta (burgonya, dohny,
kukorica, paradicsom, paprika) meghonosodott.
-Az risi mennyisgben beraml nemesfm az rtknek cskkenshez, s a termkek
rainak folyamatos drgulshoz vezetett. Az rakat a bvl kereslet is felverte, mivel ntt a kereslet, s a gyarmatokra iparcikkeket szlltottak.
Sajtos krforgs jtt ltre:
-Amerikbl cukrot szlltottak Eurpba
-a cukorbl kszlt alkoholrt Afrikban nger rabszolgkat vsroltak
-a rabszolgkat Amerikba vittk, h az ltetvnyeken cukrot s egyb rut termeljenek.
Az Atlanti-cen partvidkn j kiktvrosok emelkedtek, a levantei kereskedelem fokozatosan visszaszorult, a fejlds centruma nyugatra toldott.
Spanyolorszg s Portuglia kzvetlenl rszesltek a felfedezsek hasznbl, gy nem lttk szksgt az iparfejlesztsnek, az j manufaktrk korszersge a munka rszfolyamatokra bontsban rejlett a chekkel szemben. A manufaktratulajdonosok gondoskodtak az pletrl, a vmokrl, nyersanyagrl az rtkestsrl. Tks vllalkozsok alakultak ki.
Kzp-Kelet-Eurpa orszgai a kialakul vilgkereskedelemhez lelmiszerszlltknt csatlakoztak. Nyugat a mezgazdasgi cikkekrt cserbe ipari cikkeket szlltott.
1492. okt. 12-tl megvltoznak az orszgok szerepei, s vge lesz a kzpkornak!
Nagy fldrajzi felfedezsek
Okai, felfedezk, kzvetlen hats
|