| Trtnelem ttelek : C) 2. A magyar llamalapts kora (Gza, Istvn, az j rend vlsga s megszilrdulsa, Lszl, Klmn) |
C) 2. A magyar llamalapts kora (Gza, Istvn, az j rend vlsga s megszilrdulsa, Lszl, Klmn)
2007.12.08. 21:37
Kalandozsok, Gza, Istvn
907-ben befejezdik a honfoglals. A trzsek letelepednek, de kalandoznak. (Zskmnyszerz, hadifogoly szerz hadjratok.) A trsadalom kt rtege a bsg s az nsg. A sikerek okai:
- Nyugaton feudlis anarchia, nem fognak ssze ellennk, gy knny ellenk gyzni.
- J taktiknk van. A sereg egy kis rsze megtmadja ket, majd meneklst sznlelve meghtrlnak, az ellensges sereg ldzni kezdi ket, a magyarok visszafordulnak, s lesbl tmadnak. Nha rajtatsszer les tmadsok, valamint htrafel nyilazs.
A hadjratok irnya keleten kvl brmerre. A taktiknkat viszonylag knnyen kiismerik.
933-ban Madarsz Henrik ellen veresget szenvednk Merseburgnl.
955-ben Augsburgnl I. Nagy Ott ellen vesztnk.
Ezek utn kevsb mozdulunk ki, a siker tl esetleges. Biztosabb meglhetsre, letelepedd llamra van szksg! Ezt ismeri fel Gza Fejedelem, aki rpd unokja. 972-ben kiemelkedik a vitz trzsfk kzl, s megteremti az egysget. Bkt kell ktni a nyugattal! 973-ben Quedlinburgba kld 12 bkekvetet Otthoz. A krlttnk lv feudlis keresztny rendekkel sorra bkt kt, finak, Vajknak a bajor herceg lnyt, Gizellt kri, maga pedig Gyula erdlyi fejedelem lnyt, Saroltot veszi el. Az orszgba hittrt papokat hvat, br nem veszi fel a keresztsget. Nmet lovagok hvsa a bels rend fenntartsra. 997-ben meghal, felvetdik a trnutdls krdse. A szeniortus (a legidsebb nemzkpes csaldtag legyen az utd a levirtus intzmnyvel, vagyis vegye el az elhunyt felesgt) vagy a primogenitra (az elsszltt fi kvesse a trnon) elve rvnyesljn? Gza halla eltt mindenkit megesket, hogy a fit vlasztjk, m hallakor Koppny lzadni kezd. A Vajk-fle hadak leverik a lzadst, majd Koppny testt felngyelik, s ngy vr fokra tzik ki.
- Az egyhzalaptst igazbl Gza kezdi. Szent Mrton hegyn (Pannonhalma) a bencseknek adja a munkt. Adalbert s Gellrt kezdi a hittrtst. 10 pspksget hoz ltre, az esztergomi rseksget, s 5 aptsgot. Ltrehozza az egyhzbirtokot, ktelezv teszi az egyhzi tizedet, a 10 falunknti templomptst, s a templomba jrst. (Akik nem teszik, vesszvel krbekergetik ket a templom krl.)
- Asztrik aptot II. Szilveszter pphoz kldi koronrt. Megkapja, a keresztsgben az Istvn nevet veszi fel. Azrt nem Otttl kri a koront, mert gy az orszg a hbresv vlna a nmet-rmai birodalomnak. Koronzsa 1000. dec. 25-n, vagy 1001. jan. 1-jn zajlott.
- 44 megybl ll vrmegyerendszert hoz ltre ln az ispnnal. A vrak terleti,- kzigazgatsi,- igazsgszolgltatsi,- katonai,- politikai kzpontok. A bevtel 1/3-a az ispn, 2/3-a a kirly. A vrnpet vrjobbgyok (Gyakorlatilag szabadok, katonai foglalkozssal. Vrfldet kapnak.) s vrjobbgyok (szolgk) alkotjk.
- Trvnykezs: 2 trvnyknyvet hoz ltre (1000 krl, s 1030-38 kztt), a kirlyi tancs dntsei. Ezek az els rott trvnyek, megszntetik a szoksjogot. Nagyon szigorak, klnbsget tesznek szabadok s szolgk kztt. Ha szabad ember lop, meg kell magukat vltani 5 tinval, ha nem tudjk, rabszolgk lesznek. A rabszolgknak elszr levgjk az orrt, majd a flt, aztn meglik ket.
- Klpolitika: Nem vezet hdt hadjratokat, mg a belgyeket szilrdtja. 1030-ban a Szli dinasztia hadjrata ellennk, Istvn a felperzselt fld taktikjt vlasztja. Kisebb beseny tmadsok.
Trnutdls: 1031-ben meghal fia Imre, akihez az intelmeit rta, s akit a trnra sznt. Hallba belebetegszik. Unokaccse, Orseolo Pter vagy unokatestvre Vazul az eslyes, de mert Vazul nem folytatn a keresztny hagyomnyt, 1038-tl Orseolo Pter kerl hatalomra.
Az j rend vlsga s megszilrdulsa
1038-ban Istvn meghal, Vazul flbe forr lmot ntetett s megvakttatta, gy tve alkalmatlann az uralkodsra. Fiai elmeneklnek, gy Orseolo Pter kerl a trnra, br Istvn nem igazn szerette t, de folytatta a keresztny hagyomnyokat.
- 1038-1041: Orseolo Pter
Istvn politikjra eskdtt fel, ezt is folytatja, de olaszokra, s nmetekre tmaszkodik. A magyar elkelk lzadnak ellene, majd elzik. Adalbert herceghez, majd III. Henrikhez menekl Regensburgba.
- 1041-1044: Aba Smuel
Alacsony szrmazs emberekre pt, belvillongsok, az elkelk ismt fellzadnak, ezrt Csandon 50 nemest kivgeztet. Orseolo Pter visszatr, 1044-ben mnfnl megtkznek. Aba Smuel veszt, menekl, majd meghal Hevesnl.
- 1044-1046: Orseolo Pter
III. Henrik hbreskt kr, mert segtett Mnfnl, meg is kapja, ezrt a nemessg harmadszor is lzad. Visszahvjk Vazul fiait, Andrst s Leventt. 1046-ban felkels indul Vata vezetsvel. Felgyjtjk a templomokat, papokat, szerzeteseket gyilkolnak (kztk Szent Gellrtet). Abajvron a kt testvr szvetsget kt Vatval, Orseolo Ptert megvaktjk, majd a kt fi sszefog Vata ellen, s leverik a lzadst.
- 1046-1060: I. Andrs
1047-ben Levente meghal, Andrs kldet Blrt Lengyelorszgba, hogy jjjn haza, hogy ssze tudjanak fogni III. Henrik ellen. Blnak dux (herceg) cmet ad, ltrehozza a duktus intzmnyt, birtokainak 1/3-t neki adja. 1051. okt. 25. krl III. Henrik megindtja a tmadst. Bla a felperzselt fld taktikjt vlasztja, majd a vrtesben a nmetek eldobjk a vrtjeiket. 1052-ben a Dunn lesztatja a hajit, Pozsonynl megverjk ket szrazfldn, s Bvr Kund is kifrja a hajkat. III. Henrik bkt kr, Andrs fit sszeadjk Henrik lnyval. Salamont megkoronzzk, ekkor megromlik a kt testvr kzti viszony. 1059-ben Tiszavrkonyban Andrs maghoz hvatja Blt, megkrdezi tle, hogy a koront vagy a kardot vlasztja e. Bla a kardot vlasztja, mert a kapur megsgja neki a csapdt. Lengyelorszgban sereget toboroz, 1060-ban hazajn, s a Tisznl legyzi testvrt.
- 1060-1063: I. Bla
1061-ben gylst hvat ssze Fehrvron. Ott tallja Vata fit, Jnost, aki a pogny rendet akarja visszalltani. Bla leveri a lzadst. Salamon nmet segtsggel kveteli az t megillet trnt, s Bla ellen tmad, de Blra rszakad a trn Dmsn.
- 1063-1074: Salamon
IV. Henrik segtsgvel szerzi meg a trnt, aki azt ajnlja, hogy kssn bkt Bla fiaival. 1064-ben ez meg is trtnik, minden tmadst egytt hrtanak vissza. 1071-ben beseny tmads, Nndorfehrvr s Szern vrnak elfoglalsa, a biznciak kizse onnan. A zskmnyon sszevesznek. 1074-ben Mogyordon Salamon s Gza megtkzik, Gza gyz.
- 1074-1077: I. Gza
Garamszentbenedeken ltrehoz egy bencs aptsgot, a biznci csszrtl (VII. Duksz Mihly) kr koront, innen szrmazik az als rsze a koronnak. 1077-ben Gzt Vcott eltemetik.
Lszl, Klmn
1077-1095: I. Szent Lszl
- Klpolitikjt mindig a Salamonhoz fzd viszonya hatrozza meg. VII. Gergely mellett ll, mert Salamon IV. Henrik mellett. Salamont 1080-ban elszigeteli, behdol, de 81-ben ismt tmad. 1081-1083-ig Visegrd vrban fogva tartja, 1087-ben meghal Szlavniban.
1091-ben megszllja Horvtorszgot, ezrt megromlik a viszonya a ppval, tll IV. Henrik oldalra.
1085-ben kun betrs Kapolcs nev kn vezetsvel, de visszaveri.
- Trvnykezs: A kirlyi tancs s a zsinat trvnyei. A tulajdonviszonyok megvltozsa, kttt birtokrendszer, tulajdonrendszer kialakulsa. A kborls s tolvajls ellen, s az egyhz vdelmben hozza ezeket a trvnyeket. Elsre csonkts, majd kivgzs. Az ispnokat is rdekelt teszi a tolvajls s a kborls ellen. Az elnzst slyosan bnteti.
Ha fember rokona lop (1 tyk rtkn tl) nem rejthetik el, vdhetik meg.
Ha valakit a falu tolvajnak tall, azt lltsk el, az gyet vizsgljk meg. Ha rtatlan a falu fizet, ha bns , a papnak s a kirlynak. Ennek negyede a falu.
Ha a br nem bnteti meg a bnst, vesszen mindene fiain s lenyain kvl. Ha rtatlant l meg, fizessen 110 pnzt.
Ha valaki lop, azt akasszk fel. Ha a templomba fut, hozzk ki, vaktsk meg. Ha libt, tykot lop, fl szemt ki kell nyomni, az llatot visszaadni.
Ha valaki 10 dnrnl tbbet lop, azt akasszk fel. Ha 10 dnrnl kevesebbet, fizesse meg a 12-szerest, s adjon mg egy krt.
A pogny szoksokrt krrel kell fizetni.
Papok a bkeid miatt nslhetnek ideiglenesen.
Aki nnepen nem megy templomba azt verjk meg.
- Horvtorszgban ltrehozza a Zgrbi pspksget, valamint a kolozsmonostori, s a somogyvri aptsgot.
1095. jl. 29-n hal meg. Unokaccst, lmost szeretn utdjul.
1095-1116: Knyves Klmn
lmos nem ellenkezne, de Klmn trnralpsekor megkoronztatja fit, Istvnt. lmos fllzad, majd zarndoklatra megy, mert testvre ellen lzadt. Tvolltben Klmn elveszi tle a dux cmet, s a tisztsget is megsznteti. lmos ismt lzad, erre Klmn megvakttatja kisfival Blval egytt.
- Klpolitikja: Hadjratok Halicsba, Dalmcia elfoglalsa. A dalmtok elfogadjk a magyar uralmat, ltrehozza a horvt bni tisztsget. Az Amiensi Pter vezette keresztes hadjrat ellen harcol, mert haznkon trtn tvonulsakor fosztogat.
- Trvnykezs: 5 trvnyknyvet ad ki. Ezek mr enyhbb trvnyek, mert a lopsok szma cskkent, az emberek nagy rsez hozzszokott a rendhez. Megsznteti a boszorknypereket, letelepti a kborlkat, s fellp a pognyok ellen.
Az ispnok 100 pnzbl pnclos sereget lltsanak, 40-bl pncl nlklit, ha kevesebb van, az az vk marad lnak.
Kborlk befogadsa 50 pnz.
Ha valaki 4 lb llatot lop, vagy 20 dnr rtk ruht tljk el!
Keresztnyeket csak templom trsgben temessenek!
Pogny szoksok tartsa tilos. reg 40 napig vezekeljen, fiatalt 7 napon t verjk.
Papok nem nslhetnek!
Egy msik kidolgozott ttel:
A magyar llamalapts kora
A ttel ismertetse sorn szeretnk hrom tmt ismertetni: az llamalapts elzmnyeit, az llamalapts menett, folyamatt, akadlyait, vgl pedig az llamalapts kvetkezmnyeit. A tmm ismertetse sorn nem fogom jelents mrtkben rnyalni a magyarok strtnett, vagyis a honfoglals eltti idket, valamint a magyarok eredetrl val krdseket, mivel az ezen a tren lev tudomnyos llsfoglals jelents hnyada ingovnyos talajon ll, sok az ellentmonds, s sok krdsre csak egymssal szembe ll elmletek felelnek.
(A.) Elzmnyek: a honfoglals, a kalandozsok kora
A nomd letmdot l magyar trzsszvetsg hatalmas utat jrt be, mg vgl otthonra lelhetett a Krpt-medencben. Elszr egy Dzsajhni nev mohamedn szerz tolla rkt meg szmunkra a magyarokrl fontos informcikat, melyet kt tantvny: Ibn Ruszta s Gardizi plagizl, s gy szmunkra is hozzfrhetv teszi, mivel az vltozatuk fennmarad. Szoksainkrl, hadi mdszereinkrl Blcs Le Taktikja tjkoztat, Porphrogenitosz Konstantinosz a Birodalom kormnyzsrl rott munkja pedig a magyar trzsek neveirl tjkoztat bennnket, mely m tulajdonkppen a biznci diplomcia eredmnye, alapjul sok esetben trgyalsok jegyzknyvei szolgltak. Igen valsznnek tetszik az a nyelvszeti rveken nyugv llts, mely szerint Kr.u. a VI.-VII. szzadban a magyarok a mai Baskria terletn ltek. Ksbb, az ott marad magyar csoportrl szmol be a IV. Bla utastsra helysznre rkez domonkos rendi szerzetes: Iulianus bart. Felttelezsek szerint 700 cca. mr Levdiban, a Don-Donyec folyk vidkn lt a magyarsg, ahol a Kazr-birodalom rszeknt, annak katonai termszet vdelmt lvezve ltek, tvettek tlk eszkzket, szavakat, a ketts fejedelemsg intzmnyt. Ebben az idben szletik meg a magyar trzsszvetsg 7 magyar trzs: Nyk, Megyer, Tarjn, Jen, Kr, Keszi, s Krt-Gyarmat, valamint 3 kazr trzs, melyeket egy trzsbe szerveztek, kabaroknak neveztk ket. Innen mentek a IX. szzad kzepn a Don-Al-Duna trsgbe: Etelkzbe. E tartzkodsi helyekrl szintn Konstantinosznl olvashatunk. A magyarok a Krpt-medenct katonai vllalkozsokbl, mr a IX. szzadban kezdtk megismerni, felfedeztk, hogy a terlet jl vdhet, s vannak olyan gyren lakott terletek, melyeket nem is nehz megszllni. 894-ben Szvatopluk morva fejedelem meghvsra jttek magyar csapatok a trsgbe, s a telet a Fels-Tisza vidkn eltltve valsznleg tudatosan ksztettk el a magyarok honfoglalst, hozzjuk csatlakozott az rpd vezette fsereg 895-ben. A Krpt-medenct 900-ra sikerlt tnylegesen elfoglalni, s mg jabb tz vbe kerlt a hatrok biztostsa is. A tejjel mzzel foly Knan Erdly sbnyival idelisnak bizonyult a besenyk ell folytonosan menekl magyarok szmra a letelepedsre. A letelepeds egy mezgazdasg-centrikus ltformt hvott letre, ahol a fejedelemtrs hallt kveten a ketts fejedelemsget megszntetve rpd lett a np vezetje. A fldmvelsbl s llattenysztsbl l np krben termszetesen kzmvesek is mkdtek. A pogny magyarok rendszeres adbevtelre, gazdag hadizskmnyra szmthattak a szomszdos s tvoli orszgok ellen indtott hadjratokbl: a portykbl. Szerepet jtszott termszetesen az unatkozs is. A kalandozsok korban Eurpa rettegett a magyaroktl, harcmodorukra nem ltezett ellenszer, a kengyel biztostotta magabiztos ls a lhton, tovbb a nagy tvolsgra ellv visszacsap j tette flelmetes ellensgg ket. A hadjratok sort 933-ban Madarsz Henrik merseburgi gyzelme, majd az ezt kvet veresg hullm zrta le.
(B.) llamalapts
A magyarsg felszmolsnak veszlyt felismer Gza fejedelem (970cca-997) a szomszdokkal bkt kttt, ki kell emelni az I. Ottoval kttt egyezsget, mely 973-ban jtt ltre Quedlinburban, Gza j szomszdsgot javasolt, s keresztny trtket krt, mindezeknek megegyezs lett a vge. Gza Esztergomot tette kzpontjv, a kzpontosts rszeknt leverte a vele szembenll trzsfket, tszervezte hadseregt, ahol a nehzfegyverzet lovagok kpeztk a hadsereg f erejt, a politikba az erdlyi Gyula lnya, Sarolt is marknsan beleszlt. Gza az utdlsban az eurpai szoksokat kvette a nomd szoksokkal szemben.
|
Nomdok gyakorlata
|
Keresztny Eurpa gyakorlata
|
elnevezs
|
Szeniorrus
|
Primogenitura
|
Jellemzk
|
A legidsebb, rett, tapasztalt, blcs frfi veszi t a hatalmat, tehetsges kormnyzs, de gyakori hatalomvlts
|
Az elsszltt fi veszi t a hatalmat, br nem tud annyira felkszlni az uralkodsra, de valsznleg tovbb tud hatalmon maradni.
|
Az gy hatalomra kerl I. (Szt.) Istvnnak teht szembe kellett nznie a szeniorokkal, akik a pogny lt megrzsre lztottk a npet. A leszmols tbb vig tartott, a segtsg Ottotl jtt.
Elszr 997-ben, a Bakonyban leszmolt Koppnnyal.
1003-ban anyai nagyapjt, Gyult, aki Erdlyt irnytotta, mai szavakkal lve, hzi rizetbe helyezte.
1004-ben Szeged krnykn Ajtonyt is legyzte.
1000. XII. 25-n a Szilveszter pptl krt koronval Istvnt kirlly koronztk. A szent korona, egyenlv tett Nmetorszggal, s fggetlenn, valamint a ppa elismerst jelentette: nem volt krds, hogy Istvn keresztny uralkod. Istvn ers kzzel vdte orszgt a kls tmadsokban szemben s hadjratokban is rszt vett, de alapveten apja bkepolitikjt kvette. Istvn az llamszervezs rszeknt kiptette a magyarorszgi katolikus egyhzat.Istvn 1000 cca. Esztergomba helyezte az orszg els egyhzi kzpontjt, az rseksget, volt mg egy rseki szkhely Kalocsn, m ez msodrang volt. Mr „… eleitl fogva…” az rseksg irnytsa al tartozott a veszprmi, a pcsi, a gyri, kalocsai, az egri, a vci, s a bihari pspksgek. A teljes erdlyi egyhzmegye Gyulafehrvr kzponttal 1002-ben, Gyula halla utn csatlakozott a magyar egyhzszervezethez. Magyarorszgon kolostorok ltesltek, kiemelkedik a magyarokat trt szerzeteseket nevel Pannonhalmi aptsg, alapjait mg Gza vetette meg. Istvn kiptette a magyar kzigazgatst is, ltrehozta a vrmegyerendszert, a vrmegyk lre az ispnokat lltotta, k brskodhattak, s vezethettk a megye hadseregt is. Az orszg irnytsban jelents szerep jutott a Kirlyi tancsnak, melybe az j rendet tmogat nemesek mellett pspkk is bekerltek, kt legfontosabb tagja a kirly helyetteseknt mkd ndor, s az esztergomi rsek, a fontos dntsek meghozatala eltt az uralkod kikrte a tancs vlemnyt. A nyugat fel forduls msik fontos lpse volt, hogy Magyarorszgon bevezettk a grg-, illetve rovsrst felvlt latin bets rst. Istvn kt trvnyknyve brutlis bntet trvnyknyv volt, a kivgzs, csonkts, vagyonelkobzs jelent meg benne. Persze az j rendszer bevezetse megkveteli a szigort. Ltrehozta tovbb a kincstrat, bevtelei leginkbb a kereskedelmi forgalombl, bntetsekbl, adkbl szrmaztak, st Istvn pnzt is vert. Istvn halla utn lejegyeztk az egyhzat rint trvnyeket. Istvn alapos munkt vgzett, rendelkezett az egyhzi vagyon kirlyi vdelmrl, meghatrozta a pspkk feladatait, az egyhzi szemlyek brskodsi kivltsgt, az egyhzi szemlyek munkjt. Annl inkbb jl ismert intzkeds, hogy minden 10 falunak kzs templomot kellett ptenie. Az emberek ktelesek voltak a templomba elmenni minden vasrnap, s a templomban j magaviseletet tanstani, aki nem tette, nyilvnos megszgyentsben lett rsze. Elrendelte az egyhzi tized fizetst.
Fia szmra sszefoglalt rt, melyben kitrt mindazokra, amit egy keresztny kirlynak tudnia kell. Ebben az idben a „kirlytkrk”, melyeknek ez is kes pldja, nem szmtottak ritkasgnak. Megjegyzi benne a legfontosabbakat: a kirly rizze meg az igaz hitet, szilrdtsa meg az egyhz helyzett, tisztelje a fpapokat, szeresse fembereit s vitzeit, legyen igazsgos s trelmes, fogadja az idegeneket jakarattal, hallgassa meg msok tancst, kvesse, st utnozza eldjeit, imdkozzon, s gyakoroljon kegyessget s knyrletessget!
(C.) Kvetkeztetsek
Istvn 1038-ig tart uralkodsa, valamint Gza tevkenysge ers, szilrd, fggetlen, keresztny llamot teremtett. Mindezeknek ksznhetjk azt, hogy Magyarorszg ma is ltezik. Br Imre herceg 1031-ben trtnt hallos kimenetel vadszbalesete Magyarorszgon egy trnviszlyt indtott el, mely bellrl gyengtette orszgunkat, mgis olyan alapokat vetett apa s fia, melyekre a ksbbi tehetsges uralkodk tmaszkodhattak. Eurpa uralkodi elismertk a magyar kirlysgot, amely mr a keresztny llamok sort gyaraptotta. Berendezkedse, nyugati mintj llamszervezete pedig politikailag is eurpaiv tette Haznkat.
egy msik kidolgozott ttel:
A magyar llamalapts kora
I. Elzmnyek
- kalandozsok, majd magyar veresgek
o merseburgi csata (933)
I. Madarsz Henrik (szsz)
o augsburgi csata (955)
magyar lzads I. Ott (nmet) ellen
NY-on befejezdnek a kalandozsok
o 970: K-en lezrulnak a kalandozsok
- 2. npvndorlsi hullmban (~ 7-900) bejv npek elkezdik az llamalaptst
- klnben beolvadnak s csak az jkorban lesz llamuk (pl.: balti, finn, szt), vagy eltnnek
o egy kzben sszpontosul hatalom
egy dinasztia / csald megszerzi az irnytst
nlunk eltte ketts fejedelemsg
o keresztnysg felvtele
fontos, hogy NY-i vagy K-i > nllsg ettl fgg
o 2 generci munkja
1.: rgi rombolsa, j kezdete, 2.: j felvirgoztatsa, kiptse
II. Gza (970-997)
- egyeduralkod / fejedelem a Krpt-medencben
- hittrtket kr a nmet-rmai csszrtl (972)
o nmet fggs veszlye
o ha nem illeszkednk be (keresztnysg), Eu. sszefog ellennk
- lezrja a kalandozsokat
- felesg: Sarolt
o Gyula lnya
o „Vagyok olyan hatalmas r, hogy egyszerre kt istennek szolgljak.”
nem tudott teljesen elszakadni a pognysgtl
- megkereszteli Vajkot > Istvn (1. vrtanrl)
- utd: - primogenitra: 1. szltt fi (Istvn)
- seniortus: nemzetsgen belli 1. szltt fi (Koppny)
o Koppny megkri Sarolt kezt, hogy uralkodhasson (pogny szoks)
o Istvn kzd Koppnnyal a trnrt > gyz > felngyeli Koppnyt
Gyr (Istvn indulsa), Veszprm (Koppny indulsa), Fehrvr (fvros), Gyula (Gyulnak elrettents, hogy gy jrhat)
o Gyula, Ajtony (DK-i fejedelmek) legyzse > orszg 2/3-a kirlyi birtok!
III. Istvn (997-1038)
1000. dec. 31.: kirlly koronzzk > MAGYAR KIRLYSG
o korona: Asztrik fpap hozza II. Szilveszter pptl
nmet fggsg lerzsa, mert a ppa hbrisgt fogadja el
- felesge: Bajor Gizella
o I. Ott NR-i csszr lnya > nmet katonai tmogats (Gza hozta ssze)
Egyhz kiptse
- nmet egyhztl fggetlen, nll
- 10 egyhzmegye
o rseksg: Esztergom, Kalocsa
o pspksg: Gyr, Veszprm, Pcs, Vc, Eger, Csand, Gyulafehrvr, Bihar (> Vrad)
- kptalan: 8-10 pap
o pspkket segt testlet
o szkes ~: szkhely mellet
trsas ~: kihelyezett a szkhely melll
- Szkesfehrvr: koronz, temetkezsi szkhely (frank minta)
o temetkezs nem jn be > Klmnig, de nem ide
trkk feldljk
p sr marad: III. Bla (1848-ban talljk meg)
- romlik a templom, a trkk nem talltk meg
- most a Mtys templomban
o rvnyes koronzs: Szkesfehrvr, esztergomi rsek, Szt. korona
- szerzetesek behvsa
o bencs: pannonhalma, Pcsvrad, Zalavr
trts
mezgazdasg fellendl
o bazilita: Tihany, Visegrd, Veszprmvlgy (> ni)
- 10 falunknt 1 templom
o pts: np, pap meglhetse: uralkod, felszerels: pspk
~ 1100: 2 falunknt 1 templom lesz
- ktelez vasrnapi mise (kivve: tzrzs, betegsg)
- pognyellenes trvnyek
o pl.: tized az egyhznak (csak abbl kell, amire szksge van az egyhznak)
- invesztitra hbork
o vilgi hatalom beleavatkozik az egyhzi letbe > hbor
pl.: Vencel (cseh), Kkfog Herald (norvg), I. Miesk (lengyel)
llamszervezs
- frank minta: grfsg > grf (Nagy Kroly)
1. vrmegyk (45)
- ispn: - kzigazgats irnytsa, adszeds
- vmszed T-ek ellenrzse, T-vdelem
- vsrok (idszakos) > kereskedelem mkdik
- vrjobbgy / katonasg: ispn vdelmezje
- vrnp: - vrfldeken (ispn T-e) lak kzalkalmazottak
- fldvr: ispni szkhely
- gyors, olcs, knny pteni (pl.: Szabolcs)
- megyeszkhely: esperes szkhelye
2. kirlyi birtokok
- orszg T-nek nagy rsze (~ 60-70 %)
- Koppnytl elvett + lakatlan T-ek (> benpestsek, adomnyozsok)
- jobbgy mveli
- kirlyi udvarhz
o kirlyi birtok kp.-ja
o kirlyi T-en l jobbgyok 1/9-e ide jn (termny)
o uralkod felli > addig van egy udvarhzban, amg van kaja > nincs fvros, folyton utazik
o pnz alap lesz a kereskedelem (~ 1100) > lesz szkhely
3 vetlkedik: Esztergom, Buda, Szkesfehrvr
o pl.: Dms
I. Blra romlik a trn
Knyves Klmn testvrt (lmos) itt vaktjk meg > Vak Bla
Tiszavrkony: korona s kard itt jtszdik
Zirc: Andrs s Bla csatja utn ide hozzk a srlt Andrst, aki itt hal meg
- tarts kirlyi birtok (nem adomnyozza el)
o Csepel-sziget: kirlyi mnes otthona (nehzpncl lovassg spci lovai), Bakony, Pilis, Bihar-hg., Felvidk
3. vdelem
- gyep: orszg krl 50 km / 2 napi jrfldnyi gondozatlan sv > hadsereg nem tud tmenni rajta
- kapu: gyepn tjrk, vrak
o 4 gtj fel (NY: Kapuvr) s nhny a kereskedelem miatt
4. uralkods
o kirly
o kirlyi tancs
ndor: uralkod helyettese
prms: esztergomi rsek
- 2 trvnyknyv: orszg letnek szablyozsa, intzkedsei
- fiai: Ott: gyermekkorban meghal
Imre: vadkan megli (1031)
- utdjelltek: Vazul (senioratus): megvakttatja
Orseolo Pter (primogenitra): 1038-41, 1044-46
1038. aug. 15.: Istvn meghal
o Szkesfehrvrra temetik
| |